Index S&P 500 v rozkolísaných časech. Patnáctý medvědí trh bude zřejmě trvat déle než rok

Akciové trhy poslední dobou zažívají poměrně velké poklesy. Týká se to rovněž indexu S&P 500, který patří mezi hlavní americké indexy. Vysoké propady a volatilitu posledních měsíců může nezkušený investor vnímat jako riziko, ten zkušený v ní naopak vidí příležitost. Medvědí trh poskytuje připraveným investorům příležitost nakupovat akcie se slevou.
S medvědím trhem zpravidla přichází recese, a to představuje příležitost k nákupu. Pokoušet se však načasovat nákup není moudré. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Index S&P 500 od začátku letošního roku zaznamenal pokles o více než 20 procent a dostal se tak do medvědího trhu. Tímto pojmem se označuje stav, kdy dojde k poklesu finančního trhu nebo indexu (jako například S&P 500, pozn. aut.) o více než 20 procent od svého posledního maxima.

Graf níže jasně ukazuje pokles indexu S&P 500 od začátku letošního roku, kdy z historicky nejvyšších hodnot přesahujících 4 700 bodů propadl na současnou úroveň kolem 3 700 bodů. Historie nám jasně ukazuje příklady, jak dlouho může propad indexu S&P 500 trvat. Akciový index S&P 500 byl od roku 1928 v medvědím trhu celkem čtrnáctkrát.

Vývoj indexu S&P 500. Zdroj: Freedom Financial Services

Pokud bychom vynechali první čtyři medvědí trhy, kde jde o meziválečná, válečná a poválečná léta a počítali pouze posledních deset medvědích trhů (které jsou blíže našemu současnému ekonomickému období) dojdeme k průměrné době trvání medvědího trhu 387 dní. Investor tak musí počítat, že i aktuální patnáctý medvědí trh bude s velkou pravděpodobností probíhat podobnou dobu přesahující jeden kalendářní rok.

Poklesy v průběhu medvědího trhu mohou být děsivé i pro zkušené investory. Je však třeba nepodléhat panice a chovat se racionálně. Jednou z nejhorších investorských chyb je prodej v období korekce trhu. Index S&P zažil propady mnohokrát, ale téměř vždy přišel býčí (růstový) trh, který tyto ztráty smazal.

Index S&P 500 – období medvědího trhu. Zdroj: Freedom Financial Services

S medvědím trhem zpravidla přichází recese, a to představuje příležitost k nákupu. Pokoušet se však načasovat nákup není moudré. Nikdy nebudeme vědět, zda už jsme na dně a přichází býčí trh, proto je nejlepší pravidelně investovat a průměrovat tak cenu. Přestože propady jsou bolestivé, medvědí trhy jsou přirozenou součástí investování.

Každý investor, který to s akciovým investováním myslí vážně, musí počítat s tím, že investuje peníze na dlouhou dobu. Při desetiletém a delším investičním horizontu se pak i roční období poklesu stává krátkou epizodou. Důležitý je dlouhodobý horizont.

Pokud se podíváme například na fond iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD, který kopíruje americký akciový index S&P 500, tak jeho průměrný desetiletý výnos dosáhl 17,24 procenta ročně. To je hodnota, která výrazně překonávala inflaci minulého období a může se postavit i současné abnormální dvouciferné inflaci.

I když letošní rok přinese korekci výkonnosti, z dlouhodobého horizontu příštích deseti a více let se dají očekávat podobné hodnoty průměrné výkonnosti.

Pohled na historický vývoj nabízí zajímavé informace. To, že jednou přijde medvědí trh s obdobím korekce, je u akciových trhů jisté. Je však nemožné předpovědět, kdy přesně může dojít k poklesu, jak dlouho bude pokles trvat a jak hluboký bude.

Mnohem důležitější je, že toto období poskytuje připraveným investorům příležitost nakupovat akcie se slevou a v následujících obdobích růstu, které dříve nebo později přijdou, tak výrazně zvýšit hodnotu svého portfolia.

Autor je produktový manažer společnosti Freedom Financial Services
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB