Index S&P 500: Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí 2018

Názor
S oznámením výsledků firem za třetí čtvrtletí letošního roku se již roztrhl pytel. Kdo jsou vítězové, kdo poražení a jaké výsledky lze v tomto čtvrtletí očekávat? K minulému týdnu byly zatím hlášeny výsledky 17 procent firem indexu S&P 500.
Investory bude tuto výsledkovou sezónu více než jindy zajímat výhled jednotlivých firem. Ilustrační reprofoto: moneycontrol.com

Firmy porážejí cíle tržeb i zisků více než obvykle, ale očekávání nejsou přesažena nikterak významně.

Jinak řečeno – firmám se daří, ale tempo růstu je již tak vysoké, že existuje jen malý prostor pro pozitivní překvapení.

Nejhůře se zatím daří plnit cíle energetickým a materiálovým firmám, které tento kvartál často plní predikce „jen tak tak“, žádná ale zatím nezklamala jednoznačným nesplněním cílů.

Téměř 40 procent firem ze sektoru nemovitostí nenaplnilo očekávání. Za realitním sektorem smutně následují sektory průmyslových firem a finančních institucí. Kromě sektoru real estate je však procento firem, které předčily očekávání, stále velmi vysoké a pohybuje se kolem sedmdesáti procent.

PSALI JSME:
Prudké pohyby akciových trhů jsou stále častější

Komu se dařilo

Z hlediska jednotlivých akciových titulů investoři pozitivně ocenili například výsledky mediální společnosti Netflix, technologických firem BlackBerry a Cree, dvojici sítí reklamních agentur Interpublic a Omnicom, defenzivní spotřebitelskou korporaci Procter & Gamble, cyklické akcie aerolinek United Continental, společnost Delta Air Lines či oceláře Alcoa.

Dařilo se i „pivařům“  Constellation Brands nebo finančnímu sektoru, konkrétně akciím Paypal, Goldman Sachs, Morgan Stanley nebo Synchrony Financial. Sektor zdravotnictví také nezůstal pozadu, investoři ocenili například firmu United Health. Celkový sentiment trhů od výsledků s cenami některých titulů samozřejmě řádně „zamával“.

PSALI JSME:
Poplašné zprávy na trzích…

IBM se vrátila k poklesu

A negativní reakce po výsledcích? „Šampionem“ je zatím malá spekulativní biotechnologická firma Continga Pharmaceuticals, která ztratila zhruba devadesát procent. Ze známějších firem stojí za zmínku dvacetiprocentní pokles prodejce Bed Bath & Beyond. Zklamáním byly i výsledky „staré“ technologické společnosti IBM, která se po třech kvartálech růstu tržeb vrátila k poklesu. Investory tím samozřejmě nepotěšila.

Nedařilo se ani firmě United Rentals, ConAgra Brands, Costco nebo Textron. Z finančního sektoru zklamala investory firma State Street Corporation. Softwarová společnost SAP rovněž nezazářila, podobně jako technologická společnost Jabil nebo zdravotnicko-robotická firma Intuitive Surgical.

PSALI JSME:
Na další finanční krizi si budeme muset ještě počkat

Význam kvality jednotlivých akcií

Pozitivní reakce na výsledky může pro akcie znamenat potvrzení a pokračování trendu, u negativních reakcí je tomu sice podobně, ale zároveň díky poklesu ceny stojí možná za to podívat se na některé firmy blíže. Po poklesu totiž nabízí atraktivnější vstupní cenu, která může vyvážit problémy společnosti, zhoršené výsledky či ne úplně optimální výhled.

Výsledková sezóna zatím více než kdy jindy odhalila význam kvality jednotlivých akcií oproti kvalitě sektorů. Může to znamenat mírný příklon zpět ke „stock-pickingu“, tedy k výběru jednotlivých akcií místo celých skupin nebo indexů. Z hlediska sektorové rotace se do módy v poslední době dostává oblast zdravotnictví, investoři naopak vyprodávají cyklické tituly, jimiž jsou například automobilky nebo společnosti zaměřené na stavbu domů.

PSALI JSME:
Kdo může za výprodej akcií: Trump versus Fed

P/E poměr indexu S&P 500, počítaný z výhledu zisků pro rok 2019, činí 15,9. To je sice nižší (lepší) poměr, než je průměr za posledních pět let, ale pořád je to více, než činí dlouhodobější desetiletý průměr.

Hospodářské výsledky akcií díky rapidnímu meziročnímu růstu zisků na akcii vlivem americké daňové reformy začínají „dobíhat“ ceny svých akcií, což je velmi pozitivní. Na druhé straně bude investory tuto výsledkovou sezónu více než jindy zajímat výhled jednotlivých firem. Zásadní pro další vývoj cen akcií bude, kolik ze současného růstu si firmy zachovají po odeznění jednorázových pozitivních dopadů.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.