Infarkt a sex. Jak srdeční nemoci ovlivňují intimní život?

Analýza
Lidé s nemocným srdcem mívají strach, aby nedostali infarkt při milostných hrátkách, a raději se sexu vyhýbají. Často těmto obavám nahrávají filmy nebo knihy, kde se objevují scény, při nichž pohlavní styk končí právě infarktem či zástavou srdce. Skutečně kardiakům něco takového hrozí?
I ve vyšším věku může sex fungovat jako prevence kardiovaskulárních chorob. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pravdou je, že sexuální aktivita zvyšuje srdeční frekvenci, podobně jako například u sportu. Ale není to něco, čeho by se lidé měli zásadním způsobem obávat.

Sexu a srdečním chorobám se věnuje například studie amerického kardiologie Sumeeta Chugha, která analyzovala více než pět tisíc pacientů s náhlou srdeční zástavou. A ze všech účastníků studie bylo pouze necelé jedno procento způsobeno sexuální aktivitou. Ti, kteří měli problémy se srdcem během pohlavního styku, byli většinou muži středního věku.

„Pravděpodobnost prvního infarktu myokardu a zástavy srdce závisí na mnoha faktorech. Roli hraje genetika, životní styl, ovlivnitelné faktory, jako je krevní tlak a hladina LDL-cholesterolu,“ konstatovala doktorka Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě, který se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.

Jako mírný běh kolem domu

Při pohlavním styku se zvyšuje tepová frekvence i tlak a zvětšují se tak nároky srdce a organismu na spotřebu kyslíku. Průměrná zátěž organismu je ale při sexuálním styku podobná, jako mírný běh kolem domu.

PSALI JSME:
Světový den srdce: Kardiovaskulární choroby jsou v ČR stále nejčastější příčinou úmrtí

Podle doktorky Kociánové obecně platí, že pokud jste schopni vyjít dvě patra po schodech nebo ujít dva kilometry bez větších fyzických potíží, tak je bezpečné mít i sex. Stejně jako vhodný sport, tak i sex je forma „cvičení“, které pomáhá posílit srdce a snižovat krevní tlak a snížit stres.

„Samotný infarkt potom vznikne nejčastěji prasknutím aterosklerotického plátu, na který se nalepí krevní destičky a cévy se ucpou. Může se to stát při rozčilení nebo při námaze, potažmo sexu. Zvláště pokud je to nejnáročnější aktivita, kterou jedinec vykonává,” řekla Eva Kociánová.

Jedna ze studií přitom prokázala, že vyšší riziko infarktu myokardu mají muži. „Ti, kteří se léčí se srdcem, a také ti, kteří provozují mimomanželský sex,“ dodala Kociánová.

Prevence před infarktem

Studie výzkumníků z univerzit v Michiganu a Chicagu, která se zaměřila na sexuální život starších lidí, ukázala, že jejich aktivní sexuální život výrazně přispívá k prevenci kardiovaskulárních chorob. Zajímavé bylo zjištění, že u mužů bylo jejich riziko tím nižší, čím častěji si sex dopřávali. U žen jeho frekvence nehrála roli, důležitější byla kvalita.

PSALI JSME:
Hrozí za sex v práci trest?

Jiná studie se zase zaměřila na pohlavní styk po infarktu. Mnozí pacienti se totiž po návratu z nemocnice obávají dalšího infarktu a raději se sexuálním aktivitám vyhýbají, podle výzkumu zveřejněného před časem v odborném magazínu European Journal of Preventive Cardiology ovšem může sex působit i jako prevence – pokud se provozuje pravidelně.

Vědci sledovali bezmála pět set párů po dobu dvaceti lety a zjistili, že ti lidé, kteří si udrželi či zvýšili frekvenci sexuální aktivity v prvních šesti měsících po infarktu, měli o více než třetinu nižší riziko úmrtí než ti, kteří s milováním přestali nebo významně omezili.

„Obnovení sexuální aktivity po infarktu má pozitivní vliv na psychiku jedince a vnímání sebe samého. Dotyčný na sebe i díky sexu pohlíží jako na zdravého, energetického jedince a víc se i zajímá o zdravý životní styl,“ konstatoval autor studie, profesor Yariv Gerber z univerzity v Tel Avivu.

Problémy s erekcí jako varování

Stejně jako u jiných chorob rovněž u nemocí srdce je podle odborníků prevence. Pokud máte jakékoliv problémy, jako je četnější zadýchání, bolest na hrudi, častější nevolnosti, suchý dráždivý kašel, vysoký krevní tlak či cholesterol, je důležité se o všech fyzických aktivitách včetně sexu poradit se svým lékařem.

PSALI JSME:
Láká Čechy experimentovat v sexu?

Platí, že lidé, kteří žijí zdravě, pravidelně sportují, nekouří, znají a hlídají si svůj tlak, hladinu krevního cukru a cholesterol, nemají při sexu překotné výkyvy krevního tlaku a nemusí se tak nežádoucí příhody bát.

Mnoho mužů nad 45 let má ale problém s erekcí. Jedním z důvodu může být rovněž vysoká hladina cholesterolu či krevního tlaku, protože poškození cév se může odrazit projevit právě jako erektální disfunkce.

Lékaři upozorňují, že poruchy erekce mohou být prvním hmatatelným příznakem hrozícího kardiovaskulárního onemocnění. Muži s erektilní dysfunkcí mají o polovinu vyšší riziko úmrtí, infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody a tyto příhody se u nich dostavují průměrně do dvou až pěti let.

„Z toho vyplývá, že k zachování sexuálního zdraví je třeba dbát na kardiovaskulární prevenci včas, a ve spolupráci s lékařem a správným životním stylem co nejvíce stárnutí cév oddálit. Dobrá zpráva nakonec – změna životního stylu, redukce váhy, pravidelné cvičení, zanechání kouření, nasazení pečlivě vybraných léků na tlak a cholesterol mohou míru poruch potence zlepšit,“ dodala doktorka Kociánová.

PSALI JSME:
Na co nejčastěji umíráme? Pět rizikových faktorů pro zdraví Čechů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.