Inflace akceleruje, ČNB urychlí růst úrokových sazeb

Názor
Inflace v srpnu opět překvapila výrazně směrem vzhůru, a to nad všechna očekávání. Zdražují hlavně služby, nicméně cenové růsty jdou napříč spotřebitelským košem. Zvýšená inflace může být do značné míry přechodným jevem, ale obava z růstu inflačních očekávání pravděpodobně přiměje Českou národní banku (ČNB) k rychlejšímu utahování měnové politiky. Na konci září čekáme zvýšení klíčové sazby centrální banky o 50 procentních bodů na 1,25 procenta.
Je pravděpodobné, že ČNB urychlí tempo zvyšování úrokových sazeb a na zářijovém zasedání zvýší klíčovou repo sazbu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Spotřebitelské ceny v ČR v srpnu oproti červenci vzrostly o 0,7 procenta, což opět přebilo všechny odhady. Meziroční míra inflace se zvýšila na 4,1 procenta z předchozího tempa 3,4 procenta, zatímco se čekal v průměru výsledek kolem 3,6 procenta. Inflace je dokonce celý jeden procentní bod nad prognózou ČNB ze začátku srpna.

Největší cenový přírůstek jde na vrub nákladům na bydlení, kde rostly ceny výrobků a služeb pro údržbu a opravy bytu. Nicméně cenový růst jde napříč spotřebitelským košem. Mírně vyšší byl růst cen u čerpacích stanic. Namísto očekávaného sezónního zlevnění potravin se pak dostavil jejich růst.

V naší dosavadní prognóze jsme počítali s tím, že tempo zdražování bude ve zbytku roku slábnout a meziroční míra inflace dosáhne na konci roku čtyř procent. Nicméně i když bude tempo zdražování skutečně slábnout, tak srpnový výsledek indikuje meziroční míru inflace na konci roku na úrovni 4,7 procenta.

Pokud by zdražování neoslabilo, pak bychom relativně snadno mohli na konci roku pozorovat inflaci poblíž šesti procent. Připomeňme, že takto rychlá byla inflace v ČR naposledy v roce 2008, kdy dosahovala na 7,5 procenta. To ovšem tehdy odráželo změny DPH a rostoucí ceny ropy, takže šlo o jiné důvody než nyní.

Obecně ve prospěch růstu spotřebitelských cen hovoří oživující spotřeba domácností, utahující se trh práce a omezená nabídka v některých oblastech, které jsou postižené zpožděnými dodávkami do výroby.

PSALI JSME:
Česko zažívá inflační šok, inflace může stoupnout až na pět procent

Stále zůstává nezodpovězenou otázkou, jaká část současných cenových pohybů je pouze přechodného charakteru a souvisí s krátkodobým cenovým přizpůsobením po pandemii.

Podobnou otázku si kladou v mnoha dalších zemích. Vedle výše zmíněných faktorů navíc ve směru zdražování do určité míry působí i vyšší inflační očekávání. Působení tohoto faktoru je rizikem i pro střednědobý horizont inflace.

Z tohoto důvodu je pravděpodobné, že ČNB urychlí tempo zvyšování úrokových sazeb a na zářijovém zasedání zvýší klíčovou repo sazbu o 50 procentních bodů na 1,25 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst úrokových sazeb ČNB bude v dalších měsících pokračovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?