Inflace ani ECB korunu nerozhodily

Názor
Evropská centrální banka (ECB) včera ponechala podle očekávání své úrokové sazby i nastavení současných programů kvantitativního uvolňování beze změny. Z prohlášení centrální banky vyplývá, že protipandemický program nákupů státních dluhopisů (PEPP) bude i nadále flexibilně reagovat na vývoj ekonomické situace a to jak z pohledu třídy aktiv, tak i dotčených zemí.
Inflace ani ECB korunu nerozhodily. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zároveň poběží minimálně do konce června příštího roku. Úrokové sazby by měly zůstat na současných nebo nižších úrovních, dokud inflace nebude poblíž svého cíle. Nová prognóza banky přinesla zlepšení výhledu pro letošní pokles HDP a naopak zhoršení růstu v příštím roce. Z pohledu inflace byl pouze zvýšen výhled pro příští rok.

Zároveň šéfka ECB přiznala, že rada diskutovala aktuálně silné hodnoty eura, ale kurz rozhodně není cílovanou veličinou centrální banky. Naznačila také, že je velmi pravděpodobné další rozšíření současných nákupů státních dluhopisů. S tím počítá i naše prognóza.

PSALI JSME:
Prodloužení a rozšíření programu kvantitativního uvolňování ECB neohlásí. Zatím

Euro reagovalo na včerejší jednání ECB posílením vůči dolaru skoro o jedno procento a po konci tiskové konference se obchodovalo nad úrovní 1,19 USD/EUR. Německý desetiletý bund poskočil o dva bazické body nahoru a evropské akciové trhy zakončovaly v mírně pozitivních číslech. Tak výrazné posílení eura korunu nerozhodilo. Vůči euru ztratila čtvrt procenta a den končila ve ztrátě na úrovni 26,56 CZK/EUR.

Hlavním důvodem zůstává velmi nízká aktivita devizového trhu, který se stále neprobudil z letního spánku. Včera tomu ale napomohla i stagnace korunových úrokových sazeb na trhu, resp. nárůst eurových sazeb. Druhý den v řadě tak koruně podkopává nohy i slábnoucí úrokový diferenciál. Podle nás ale tuto ztrátu plně kompenzuje právě silnější euro vůči dolaru a pokračující pozitivní nálada na globálních trzích. Proto i nadále vidíme potenciál koruny posílit zpět k úrovni 26,10 až 26,15 CZK/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed mění přístup k cílování inflace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.