Inflace brzdí, vrchol ji ale teprve čeká

Názor
Český statistický úřad ve středu zveřejnil data o inflaci za prosinec. Spotřebitelské ceny meziměsíčně stagnovaly, ale meziročně vzrostly o 15,8 procenta. To představuje mírné zpomalení. V listopadu totiž ceny rostly ještě o 16,2 procenta. Díky prosincovým statistikám můžeme určit i průměrnou meziroční inflaci za celý rok 2022, jež činila nakonec 15,1 procenta.
Koruna krátce po zveřejnění aktuální statistiky velmi mírně oslabila. Nebylo to ovšem dáno daty, ale sentimentem na trzích. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vyšší míru inflace jsme tu měli naposledy v roce 1993, kdy činila 20,8 procenta a byla způsobena transformací, nikoli přehřátím ekonomiky či dražšími vstupy.  Dnešní hodnoty se tedy nedají s tehdejší situací úplně srovnávat. Troufnu si proto říct, že aktuální inflace je v rámci samostatné České republiky rekordně vysoká.

Za meziměsíční stagnací cenové hladiny stálo to, že ceny pohonných hmot a alkoholu klesaly a vykompenzovaly růst cen bydlení a potravin. I v meziročním srovnání se příznivě projevil pokles cen pohonných hmot.

Nicméně nárůst cen potravin a bydlení byl tak vysoký, že ho nemohl vyvážit. Například taková vejce jsou meziročně dražší o 92 procenta, cukr o 99 procenta a zemní plyn hned o 140 procenta. Je to šílená a nenormální situace, která je primárně dána dražšími energiemi.

PSALI JSME:
Záhada drahých vajec objasněna. Obchodní řetězce si „mastí kapsu“

Inflační spirála se naštěstí ještě neroztočila

Zajímavé je, že ceny zboží rostou o 17,8 procenta, zatímco ceny služeb jen o 12,5 procenta. To dokazuje, že je inflace nákladová. Projevuje se v cenách zboží, ale v ceně práce je cítit výrazně méně. To je nakonec dobře, protože i díky tomu zatím nepozorujeme spirálu ceny-mzdy-ceny. Takto zraněná ekonomika by se špatně léčila.

Často slýcháme, že jsou u nás vysoké ceny dané tím, že jsme ještě nepřijali euro. To ale není pravda. Na Slovensku se eurem platí, a přesto má země inflaci na úrovni 15 procenta, přičemž situace v Pobaltí je ještě horší.

Slovensko je nám svou strukturou velmi podobné, takže předpokládám, že i kdybychom měli euro, byla by naše inflace podobná té dnešní. Rozdíl by byl pravděpodobně na úrovni desetin procentního bodu.

Z pohledu centrální banky se aktuální statistikou nic nemění. Data ukázala, že inflační tlaky slábnou a že je inflace daná dražší nabídkou. Firmy však od ledna přechází na nové ceníky, takže ceny nejspíš ještě vyskočí.

PSALI JSME:
Byla by v Česku nižší inflace, kdybychom platili eurem?

Ačkoliv tento trend pozorujeme každý rok, letos má každý pro zdražení snazší argumentaci. Možná se proto dočkáme i 20% inflace následované výrazným přibrzděním v březnu, které způsobí vyšší srovnávací základna. Během pár měsíců pak inflace klesne až k deseti procentům, což je i tak vysoká hodnota.

Inflace se blíží vrcholu, ČNB tak nemusí zvyšovat úrokové sazby

Myslím, že inflace dosáhne svého vrcholu nyní v lednu. Vzhledem k tomu, že je nabídková, není potřeba úrokové sazby, které jsou už dnes v mezinárodním porovnání vysoko, dále zvyšovat.

Za centrální banku bude pracovat i rekordně silná koruna, jež zlevní zboží z dovozu. Aby toho nebylo málo, nová čísla nejspíš potvrdí přicházející recesi, ten nejlepší možný lék na inflaci. Očekávám proto mnoho měsíců stagnace úrokových sazeb centrální banky.

Koruna krátce po zveřejnění aktuální statistiky velmi mírně oslabila. Nebylo to ovšem dáno daty, ale sentimentem na trzích. Oslabování totiž začalo ještě před zveřejněním dat. Domnívám se tedy, že koruna ještě nějaký čas zůstane silná.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak dlouho přetrvá silná koruna?

Zavřít reklamu ×
  1. Jak může inflace brzdit,když ceny potravin a energií po novém roce opět zdražují? To něco bude levnějšího?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.