Inflace dál na vzestupu

Názor
Podle očekávání prolomila meziroční inflace v březnu dvanáctiprocentní hranici a dál směřuje ke svému maximu, které by měla dosáhnout ještě ve druhém čtvrtletí letošního roku. Aktuálně je inflace nejvýše za posledních 24 let.
Pro ČNB je březnový výsledek inflace impulsem k pokračování politiky zvyšování úrokových sazeb. Ilustrační foto: ČNB

Za poslední měsíc se spotřebitelské ceny se za poslední měsíc totiž zvýšily o 1,7 procenta, a to především v důsledku výrazného březnového zdražení pohonných hmot a rostoucích nákladů domácností na energie.

Meziroční inflace, která je v hledáčku České národní banky (ČNB), se přiblížila na dohled hranice 13 procent, když tentokrát dosáhla 12,7 procenta. O více než třetinu inflace se postaraly rostoucí náklady na bydlení.

Za plyn si třeba domácnosti připlácejí v průměru už téměř 38 procent, za elektřinu platí o čtvrtinu více než loni, za teplo a teplou vodu skoro o 14 procent. Ceny pohonných hmot jako další silný faktor ovlivňující inflaci dosáhly právě v březnu svých historických maxim.

Vzhledem k tomu, že se do inflace ještě stále postupně propisují nové ceníky energetických společností a u konce ještě není ani zdražování potravin, bude meziroční inflace růst i v dalších měsících.

PSALI JSME:
Putinova inflace zasáhla českou ekonomiku

Je docela pravděpodobné, že ve druhém čtvrtletí zdolá hranici 14 procent a klesat začne teprve až v závěru roku. V průměru ceny letos vzrostou o přibližně 12 procent – pokud se tedy nestane zázrak a obratem rychle nezlevní energie.

Tak vysoký růst cen s největší pravděpodobností mzdový růst v ekonomice nepřekoná, a proto dojde i k citelnému poklesu reálné kupní síly domácností.

Pro ČNB je březnový výsledek inflace impulsem k pokračování politiky zvyšování úrokových sazeb. Už na květnovém zasedání proto bankovní rada zřejmě opět zvýší úrokové sazby o minimálně 50 základních bodů.

Ale ani tento krok ještě nemusí být posledním, nicméně až další nová čísla z ekonomiky a nová prognóza centrální banky napoví, jak razantně bude asi ČNB chtít postupovat dále.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace trhá rekordy. Dramaticky zdražují i potraviny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Je cenový strop skutečně protiinflační?

Jedním z faktorů, který v posledním roce přispěl k inflaci, ale opravdu pouze jedním z nich, jsou ceny energií. Vzhledem k jejich váze ve spotřebním koši, a protože jde o nezbytný statek, bez nějž se drtivá většina …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB