Inflace dál zpomalila díky zlevnění potravin

Názor
Spotřebitelské ceny v ČR v září klesly pod odhad trhu i prognózu České národní banky (ČNB). Kromě sezónních pohybů za tím stálo zejména výraznější zlevnění potravin. V dalších měsících čekáme další ústup inflace. Centrální banka bude zatím vyčkávat, zatímco finanční trh spekuluje na pokles úrokových sazeb.
Zpomalení inflace v září bylo do značné míry dáno snížením cen potravin. Ilustrační foto: Pixabay.com

Spotřebitelské ceny v ČR se v září oproti srpnu snížily o 0,6 procenta, což bylo dvakrát rychleji, než čekal trh i než kolik ukazoval náš odhad. Meziroční míra inflace zpomalila na 3,2 procenta z předchozího tempa 3,3 %.

Na meziměsíčním snížení cen pro spotřebitele se sice nejvíce podepsalo zlevnění v oddíle rekreací, což je ale především sezónní záležitost. Nicméně oproti odhadům došlo především k výraznějšímu zlevnění potravin, kde klesly zejména ceny zeleniny, konkrétně o 4,1 procenta. Oproti očekávání se méně snížily ceny u čerpacích stanic.

V meziročním vyjádření dochází ke zmírnění růstu nájemného na dvě procenta oproti 2,6 % v srpnu. K sezónnímu zdražení došlo v případě vzdělávání. Ceny zboží tak celkově meziměsíčně klesly o desetinu procenta, zatímco ceny služeb se zvýšily o 1,3 %. V meziročním vyjádření ceny zboží rostou o 3,5 procenta a ceny služeb o 2,7 %.

Inflace za srpen se nachází celých 0,4 procentního bodu pod prognózou ČNB. I z hlediska trhu jde o překvapení směrem dolů, ale pro korunu pravděpodobně nepůjde o silný impuls. Ta nyní více sleduje epidemickou situaci, která je nyní podstatná i z pohledu centrální banky. Ta zatím bude pravděpodobně vyčkávat, nicméně peněžní trh už z části čeká další snížení úrokových sazeb.

PSALI JSME:
ČNB: Další oslabení koruny by mělo negativní dopad na domácnosti

Zpomalení inflace v září bylo do značné míry dáno snížením cen potravin, nicméně dle našich odhadů mírně zvolnila i jádrová inflace. Naše současná prognóza ukazuje zpomalování inflace v horizontu roku především z důvodu stále oslabené ekonomiky, která znamená slabší domácí poptávku v situaci chybějící inflace v zahraničí.

Ve čtvrtém čtvrtletí, ale ekonomika prochází dalším negativním šokem, jehož rozsah je aktuálně těžko odhadnutelný a značně nejistá je i reakce hospodářské politiky. Inflace by mohla zpomalovat rychleji. Ve směru nižší inflace bude působit i plánované snížení cen elektrické energie.

Ve směru vyšší inflace nyní působí slabší oslabení koruny, či pokud by na to došlo, opětovné narušení v odběratelsko-dodavatelských vztazích. V souhrnu tak počítáme s pokračujícím zpomalením inflace, která koncem roku zamíří pod tři procenta meziročně a v průběhu příštího roku pod dvě procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pozor na dopady vývoje ve tvaru K. Rýsuje se scénář dokonalé inflační bouře

Zavřít reklamu ×
  1. Potraviny máme nejdražší v celé Evropě právě my…..Platy máme nejnižší…..Je to tady bída kam jsme to po 30 letech po revoluci dopracovali!

    • Tak proč si nezajedete nakoupit do SRN,nebo Rakouska,když je tam levněji? Anebo,proč tam nejdete pracovat,když tam vyděláte /údajně/ balíky peněz ??

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Maďarská centrální banka zvýšila sazby

Vystoupení šéfky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové na konferenci v Sintře žádná šokující odhalení nepřineslo. Lagardeová prohlásila, že ECB bude od 1. července flexibilní, pokud jde o způsob, jak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB