Inflace dál zrychluje svůj růst

Názor
Česká národní banka (ČNB) se dostává do složité situace. Kvůli narůstající inflaci, která se pohybuje mimo své toleranční pásmo, by měla uvažovat o dalším růstu úrokových sazeb. To by však vzhledem k zahraničním rizikům spojených se šířením koronaviru mohlo zadusit růst české ekonomiky. Naše ekonomika se vydala špatnou cestou vedoucí do stagflace. Inflace dál narůstá, ale ekonomický růst se zpomaluje. Na konci této cesty na nás čeká pomalejší růst životní úrovně.
Česká národní banka se dostává do složité situace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziroční míra inflace v únoru letošního roku vzrostla o 3,7 procenta a dál se vzdalovala od horní hranice tolerančního pásma. Růst spotřebitelských cen byl znatelný v oddíle odívání a obuv či v oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti. Ke zpomalení cenového růstu došlo v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Přesto byl zaznamenán růst cen u vepřového masa o 17,6 procenta, uzenin o 14,4 procenta, ovoce o 19,3 procenta a cukru o 15,3 procenta.

Již tradičně rostly ceny v oddíle bydlení. Například cena nájemného vzrostla o 4,3 procenta, cena vodného o 5,3 procenta, cena stočného o 4,5 procenta a cena elektřiny o 9,7 procenta. Tyto položky mají ve spotřebním koši významnou váhu, proto měly největší vliv na zvyšování cenové hladiny. Navíc položky v oddíle bydlení jsou nezbytné a lidé je musí nakupovat.

Ceny zboží rostly v průměru pomaleji, než ceny služeb. Meziroční změna harmonizovaného indexu spotřebitelských cen se v České republice držela výrazně nad průměrem Evropské unie. To umožňuje vyrovnávání cenových hladin mezi Českou republikou a zeměmi západní Evropy. Způsobuje to však nepříznivé sociální dopady na lidi, kterým v posledních letech nevzrostly příjmy.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika brzdí a míří vstříc obávané stagflaci

Zavřít reklamu ×
  1. není jiné cesty, než sundat ZS o nejméně 0,75 procetního bodu dolů … to zvýšení před 14 ti dny , byl holý amaterismus s neznalostí poměrů , prostě hloupost banky Rotschild, honosně nazývané ČNB.

  2. Proč píšete „banka“ tam to vedou od 10 k 5 konkretní lidi, kteří by měli být potrestáni, protože jak zákon praví i řidič má předvídat, že může seněco stát a přizpůsobit se přšedem stavu a povaze .. takže i manažeři banky měli to předvídat a měli by se odsoudit a zavřít za způsobenou škodu , přizprávě cizího majetku.

  3. Sam-Rusnoka jako Zemanového patolízala tam dosadil sám Zeman. Proto máme to euro pořád za 26.Pokud je to politická figura nemá tam co dělat.Jenom škodí.

  4. Jakékoli zvyšování úrokových sazeb je v dnešní situaci holý nesmysl. Naopak by mělo přijít jejich rychlé snížení. Inflace se zbrzdí sama – pohonné hmoty už jdou výrazně dolů, lidé budou méně utrácet, atd. Není důvod činit umělá protiinflační opatření. Naopak je potřeba vážně uvažovat o podpoře ekonomiky snížením sazeb tak, aby se důsledky aktuální paniky co nejvíce mírnily.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.