Inflace již brzy klesne na jednocifernou úroveň

Analýza
Meziroční inflace v české ekonomice v dubnu prohloubila své zpomalení a na úrovni 12,7 procenta je poměrně výrazně nižší, než předpokládal finanční trh a Česká národní banka (ČNB). Překvapení v podobně nižší než očekávané inflace bylo taženo především cenami potravin, jež dokonce vykázaly meziměsíční pokles o 1,6 procenta.
Dubnová inflace překvapila výraznějším poklesem zejména díky vývoji cen potravin. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za poklesem meziroční inflace ale stojí také ceny energií pro domácnosti, ceny v dopravě a též zpomalení meziročního cenového růstu u řady položek náležejících do jádrové inflace, jako například stravování a ubytování anebo rekreace a kultury. Meziroční inflace se bude zmírňovat i v dalších měsících a zřejmě již v červnu klesne na jednocifernou úroveň.

Meziroční inflace v dubnu klesla z 15 procent na 12,7 procenta a vyšla tak poměrně viditelně pod očekáváním finančního trhu, jenž čekal inflaci na úrovni 13,3 procenta. ČNB ve své prognóze zveřejněné v prvních květnových dnech odhadovala dubnovou meziroční inflaci na úrovni 13,2 procenta, skutečný výsledek tedy příznivě překvapil také centrální banku.

Pokles celkové meziroční inflace byl v dubnu tažen jednak pokračujícím zpomalením meziročního růstu nákladů na bydlení, konkrétně zmírněním meziročního růstu cen zemního plynu, elektřiny, a také tepla a teplé vody. Překvapením ovšem je výrazné zpomalení meziročního růstu cen potravin a nealkoholických nápojů, jenž po březnovém růstu o 23,5 procenta v dubnu klesl na 17,3 procenta.

PSALI JSME:
Díky cenám energií do roka na inflačním cíli

Vývoj výrobních cen v zemědělství naznačuje, že meziroční růst cen potravin pro spotřebitele by měl klesat i v dalších měsících. V poklesu velmi pravděpodobně pokračovala jádrová inflace, kde byl ale cenový vývoj v jednotlivých cenových oddílech smíšený. Meziroční cenový růst se zpomalil např. u veřejného stravování a ubytování, u rekreace a kultury anebo v případě odívání a obuvi.

Položky jako alkoholické nápoje a tabák, a také bytové vybavení, vykázaly v dubnu mírné zrychlení meziročního růstu cen. Jádrová inflace vykáže za letošní duben velmi pravděpodobně pokles z březnové úrovně, jež činila 11,5 procenta. Prognóza ČNB z počátku května očekávala, že jádrová inflace bude ve druhém čtvrtletí činit 9,2 procenta (v prvním dosáhla úrovně 11,9 %, pozn. aut.).

Celková meziroční inflace bude klesat i v dalších měsících a pod úroveň deseti procent, se pravděpodobně dostane již v červnu anebo nejpozději počátkem letošního třetího čtvrtletí. V závěru roku by celková meziroční inflace mohla klesnout pod sedm procent. Za celý rok může činit průměrná inflace zhruba 10,5 procenta a možná i mírně méně, když loni činil celoroční průměr 15,1 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Rychlý pokles meziroční inflace pokračuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Hypoteční trh vzrostl v dubnu na dvojnásobek

Hypoteční trh v dubnu zrychlil meziroční růst, v porovnání se stejným měsícem loňského roku vzrostl o více než 100 procent. Banky a stavební spořitelny během dubna poskytly hypoteční úvěry za 21,9 miliardy korun, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.