Inflace již brzy klesne na jednocifernou úroveň

Analýza
Meziroční inflace v české ekonomice v dubnu prohloubila své zpomalení a na úrovni 12,7 procenta je poměrně výrazně nižší, než předpokládal finanční trh a Česká národní banka (ČNB). Překvapení v podobně nižší než očekávané inflace bylo taženo především cenami potravin, jež dokonce vykázaly meziměsíční pokles o 1,6 procenta.
Dubnová inflace překvapila výraznějším poklesem zejména díky vývoji cen potravin. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za poklesem meziroční inflace ale stojí také ceny energií pro domácnosti, ceny v dopravě a též zpomalení meziročního cenového růstu u řady položek náležejících do jádrové inflace, jako například stravování a ubytování anebo rekreace a kultury. Meziroční inflace se bude zmírňovat i v dalších měsících a zřejmě již v červnu klesne na jednocifernou úroveň.

Meziroční inflace v dubnu klesla z 15 procent na 12,7 procenta a vyšla tak poměrně viditelně pod očekáváním finančního trhu, jenž čekal inflaci na úrovni 13,3 procenta. ČNB ve své prognóze zveřejněné v prvních květnových dnech odhadovala dubnovou meziroční inflaci na úrovni 13,2 procenta, skutečný výsledek tedy příznivě překvapil také centrální banku.

Pokles celkové meziroční inflace byl v dubnu tažen jednak pokračujícím zpomalením meziročního růstu nákladů na bydlení, konkrétně zmírněním meziročního růstu cen zemního plynu, elektřiny, a také tepla a teplé vody. Překvapením ovšem je výrazné zpomalení meziročního růstu cen potravin a nealkoholických nápojů, jenž po březnovém růstu o 23,5 procenta v dubnu klesl na 17,3 procenta.

PSALI JSME:
Díky cenám energií do roka na inflačním cíli

Vývoj výrobních cen v zemědělství naznačuje, že meziroční růst cen potravin pro spotřebitele by měl klesat i v dalších měsících. V poklesu velmi pravděpodobně pokračovala jádrová inflace, kde byl ale cenový vývoj v jednotlivých cenových oddílech smíšený. Meziroční cenový růst se zpomalil např. u veřejného stravování a ubytování, u rekreace a kultury anebo v případě odívání a obuvi.

Položky jako alkoholické nápoje a tabák, a také bytové vybavení, vykázaly v dubnu mírné zrychlení meziročního růstu cen. Jádrová inflace vykáže za letošní duben velmi pravděpodobně pokles z březnové úrovně, jež činila 11,5 procenta. Prognóza ČNB z počátku května očekávala, že jádrová inflace bude ve druhém čtvrtletí činit 9,2 procenta (v prvním dosáhla úrovně 11,9 %, pozn. aut.).

Celková meziroční inflace bude klesat i v dalších měsících a pod úroveň deseti procent, se pravděpodobně dostane již v červnu anebo nejpozději počátkem letošního třetího čtvrtletí. V závěru roku by celková meziroční inflace mohla klesnout pod sedm procent. Za celý rok může činit průměrná inflace zhruba 10,5 procenta a možná i mírně méně, když loni činil celoroční průměr 15,1 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Rychlý pokles meziroční inflace pokračuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.