Inflace klesla a je nyní bezpečněji v pásmu ČNB

Tuzemské spotřebitelské ceny v květnu meziměsíčně stagnovaly a jejich meziroční růst zpomalil z 2,9 procenta na 2,6 procenta. Jak meziměsíční, tak i meziroční vývoj odpovídal naší prognóze. Tržní konsensus však pro květen očekával vyšší meziroční inflaci na úrovni 2,8 procenta. Naopak Česká národní banka (ČNB) odhadovala 2,5 procenta meziročně.
Nad cílem ČNB drží jádrovou inflaci pokračující rychlý růst cen služeb. Ten v meziročním vyjádření v květnu setrval na 5,3 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

V souladu s naším odhadem byla i struktura inflace. Zatímco v dubnu růst spotřebitelských cen táhlo výrazné zdražení potravin a pohonných hmot, což se promítlo ve zrychlení meziroční inflace, v květnu se již tento efekt neopakoval.

Naopak, potraviny meziměsíčně zlevnily v průměru o 0,1 procenta a pohonné hmoty dokonce o 1,8 procenta. K nižším cenám pohonných hmot pomohl pokles cen surové ropy na světových trzích a posílení české koruny. Regulované ceny meziměsíčně stagnovaly, při poklesu cen energií v průměru o 0,1 procenta meziměsíčně.

Jádrová inflace podle našeho předběžného odhadu stagnovala na 2,6 procenta meziměsíčně. V podstatě beze změny by tak zůstala také meziměsíční sezonně očištěná dynamika, která se pravděpodobně nadále pohybovala poblíž 0,2 procenta.

Nad cílem centrální banky jádrovou inflaci drží pokračující rychlý růst cen služeb. Ten v meziročním vyjádření v květnu setrval na 5,3 procenta. Statistický úřad uvádí, že květnový růst cen služeb (+0,2 % m/m) souvisel především s vyššími cenami za stravování a ubytování. Působit zde však mohl vliv mistrovství světa v hokeji a v červnu by tak mohlo dojít k alespoň částečné korekci těchto cen.

Růst cen zboží se naproti tomu držel pod cílem ČNB a v květnu zpomalil z 1,4 na 0,9 procenta meziročně. Váhově významná položka imputovaného nájemného stejně jako v dubnu vykazovala růst o pouhé procento meziročně, zatímco skutečně placené nájemné rostlo svižným tempem o 7,2 procenta.

Celková i jádrová inflace podle nás ve zbytku roku zůstanou v tolerančním pásmu ČNB, na dvouprocentní cíl se ale nevrátí. Celkovou inflaci v letošním roce odhadujeme na průměrných 2,4 procenta, tu jádrovou pak na 2,6 procenta.

Mimo jádrové složky inflaci nad cílem udrží také růst regulovaných cen, který se letos bude pravděpodobně pohybovat kolem šesti procent meziročně. Důvodem je hlavně lednový strmý nárůst regulovaných cen energií. Pokles jádrové inflace by pak mohlo zbrzdit probíhající oživení poptávky a zrychlující růst mezd.

V příštím roce se ale podle nás již plně projeví vliv přísné měnové politiky a celková a jádrová inflace klesne na dvě procenta. S ohledem na výrazný pokles velkoobchodních cen energií by se neměl opakovat ani rychlý růst regulovaných cen. Rizikem ve směru vyšší inflace však mohou být ceny potravin z důvodu klimatických změn a jejich vlivu na úrodu ve velké části světa.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB