Inflace letos zřejmě zůstane nad inflačním cílem ČNB

Analýza
Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu mírně zrychlil a na úrovni 2,3 procenta se meziroční míra inflace v české ekonomice dostala na nejvyšší úroveň od konce loňského roku. Ke zrychlení meziročního cenového růstu přispěl tentokrát vývoj jen u dvou skupin spotřebního koše, konkrétně cen v dopravě, zejména u pohonných hmot, a dále u poštovních a telekomunikačních služeb.
V únoru zveřejněná prognóza z dílny ČNB očekávala březnovou meziroční inflaci na úrovni dvou procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nárůst meziroční inflace byl pro březen očekáván a obdobný trend je patrný jak v dalších středoevropských ekonomikách, tak v eurozóně. Pro nejbližší měsíce lze čekat další mírný nárůst meziroční inflace, jež v průběhu celého letošního roku setrvá nad dvouprocentním inflačním cílem.

Meziroční inflace v březnu vzrostla z 2,1 procenta na 2,3 procenta a dosáhla tak nejvyšší úroveň od loňského prosince. Finanční trh očekával inflaci na úrovni 2,4 procenta, v únoru zveřejněná prognóza z dílny České národní banky (ČNB) očekávala březnovou meziroční inflaci na úrovni dvou procent. Zrychlení cenového růstu táhly v případě března dvě položky spotřebního koše: Doprava, a pošty a telekomunikace.

V případě cen v dopravě stojí za zmínku obrat u pohonných hmot, jež z únorového meziročního poklesu o 9,8 procenta přešly k růstu na úrovni 1,1 procenta. Naopak se zmírnil cenový růst v případě potravin a alkoholických nápojů a tabáku. Zmírnění cenového růstu je patrné také u položek spadajících do tzv. jádrové inflace, což je ukazatel nejvěrněji mapující domácí cenové tlaky.

Zpomalení meziročního růstu cen hlásí odívání a obuv, bytové vybavení či stravování a ubytování. Lze předpokládat, že jádrová inflace vykáže pokles z únorové úrovně 3,2 procenta. Přesto ale jádrová inflace za celé první čtvrtletí velmi pravděpodobně překonala únorovou prognózu centrální banky, jež pro letošní první tři měsíce čekala jádrovou inflaci v průměru na úrovni 3,1 procenta.

PSALI JSME:
Ropa drží inflaci výš

Březnový nárůst celkové inflace není překvapivý, podobný vývoj se odehrál v Maďarsku, Polsku a také v eurozóně, výrazným tahounem růstu inflace byly vesměs ceny pohonných hmot. Pozornost si ale v případě cenového vývoje v české ekonomice jistě zaslouží další zpomalení růstu cen u řady položek náležejících do jádrové inflace.

Celková inflace letos zůstane nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB a v nejbližších měsících ještě dále poroste, v případě jádrové inflace ale lze čekat tendenci k dalšímu poklesu. Inflace včetně jádrové inflace byla v prvním čtvrtletí vyšší, než čekala ČNB, centrální banka ale na vyšší inflaci v nejbližších měsících reagovat nebude a své úrokové sazby podrží beze změny.

Za celý rok 2021 očekávám celoroční průměrnou inflaci zhruba na úrovni 2,4 procenta poté, co v roce 2020 činila průměrná inflace 3,2 procenta. V roce 2022 by pak celoroční průměr měl klesnout na dvě procenta, tedy na úroveň inflačního cíle ČNB.

Aktuální nejistoty spojené s vývojem pandemie povedou ČNB k tomu, že nebude spěchat se změnami nastavení své politiky, nicméně skutečnost, že inflace letos zůstane nad inflačním cílem a ekonomika se zároveň vydá k růstu, zřejmě v letošním druhém pololetí povede k debatám o zvýšení úrokových sazeb české centrální banky.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB se obává předčasného zvýšení sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru