Inflace opět překvapila výraznějším růstem

Názor
Spotřebitelské ceny v ČR v dubnu rostly meziměsíčně v průměru o 1,8 procenta, tedy obdobně rychlým tempem jako v březnu (1,7 procenta). Stejných hodnot dosahovala meziměsíční dynamika v obou zmíněných měsících i po sezonním očištění. Ve srovnání s tržním konsensem ve výši 0,9 procenta jde o výrazné překvapení.
Podle ekonomů Komerční banky bude Česká národní banka v červnu pokračovat se zvyšováním úrokových sazeb. Ilustrační foto: FAEI.cz

Zrychlil především růst cen potravin, a to z 0,7 procenta meziměsíčně v březnu na 3,6 procenta v dubnu. Rychlým tempem nadále rostly i náklady spojené s bydlením, které se zvýšily meziměsíčně o 2,3 procenta po předchozích 1,5 procenta. Zdražení potravin a bydlení se na celkové meziměsíční inflaci podílelo zhruba ze tří čtvrtin (příspěvek 1,3 procentního bodu, pozn. aut.).

V rámci nákladů na bydlení výrazně rostly ceny energií, v dubnu meziměsíčně o 4,2 procenta. Jejich růst tak dále zrychlil z již tak výrazných tří procent v březnu. Další nárůst cen potravin a nákladů spojených s bydlením lze z velké části přisoudit zejména dopadům války na Ukrajině, která vedla k výraznému zdražení velké části komodit na světových trzích.

Nadále však platí, že růst cen v české ekonomice je hodně plošný. Ceny zboží vzrostly v průměru o 1,9 procenta, zatímco ceny služeb o 1,6 procenta.

PSALI JSME:
Inflace pokořila hranici 14 %

Zřejmý byl stále vliv chybějících základních materiálů, který se projevoval v pokračujícím růstu imputovaného nájemného a cen automobilů. Imputované nájemné se zvýšilo meziměsíčně o 1,6 procenta, po předchozích 0,6 procenta.

Růst cen automobilů pak meziměsíčně zrychlil z 0,8 procenta na 2,5 procenta. Válka na Ukrajině a šíření covidu v Číně přitom vedly k dalšímu zhoršení situace v dodavatelských řetězcích. V meziročním srovnání spotřebitelské ceny vzrostly v dubnu v průměru o 14,2 procenta, což představovalo další zrychlení z 12,7 procenta v březnu.

To překonalo i ve srovnání s tržním konsensem, který čekal 13,3 procenta, poměrně vysoký odhad centrální banky ve výši 13,8 procenta. Podle nás tak Česká národní banka bude v červnu pokračovat se zvyšováním úrokových sazeb. Kloníme se k tomu, že by základní repo sazbu mohli centrální bankéři zvednout o dalšího tři čtvrtě procentního bodu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko zasáhla pravá inflační smršť, inflace je nejvyšší od roku 1993

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.