Inflace opět překvapila výraznějším růstem

Názor
Spotřebitelské ceny v ČR v dubnu rostly meziměsíčně v průměru o 1,8 procenta, tedy obdobně rychlým tempem jako v březnu (1,7 procenta). Stejných hodnot dosahovala meziměsíční dynamika v obou zmíněných měsících i po sezonním očištění. Ve srovnání s tržním konsensem ve výši 0,9 procenta jde o výrazné překvapení.
Podle ekonomů Komerční banky bude Česká národní banka v červnu pokračovat se zvyšováním úrokových sazeb. Ilustrační foto: FAEI.cz

Zrychlil především růst cen potravin, a to z 0,7 procenta meziměsíčně v březnu na 3,6 procenta v dubnu. Rychlým tempem nadále rostly i náklady spojené s bydlením, které se zvýšily meziměsíčně o 2,3 procenta po předchozích 1,5 procenta. Zdražení potravin a bydlení se na celkové meziměsíční inflaci podílelo zhruba ze tří čtvrtin (příspěvek 1,3 procentního bodu, pozn. aut.).

V rámci nákladů na bydlení výrazně rostly ceny energií, v dubnu meziměsíčně o 4,2 procenta. Jejich růst tak dále zrychlil z již tak výrazných tří procent v březnu. Další nárůst cen potravin a nákladů spojených s bydlením lze z velké části přisoudit zejména dopadům války na Ukrajině, která vedla k výraznému zdražení velké části komodit na světových trzích.

Nadále však platí, že růst cen v české ekonomice je hodně plošný. Ceny zboží vzrostly v průměru o 1,9 procenta, zatímco ceny služeb o 1,6 procenta.

PSALI JSME:
Inflace pokořila hranici 14 %

Zřejmý byl stále vliv chybějících základních materiálů, který se projevoval v pokračujícím růstu imputovaného nájemného a cen automobilů. Imputované nájemné se zvýšilo meziměsíčně o 1,6 procenta, po předchozích 0,6 procenta.

Růst cen automobilů pak meziměsíčně zrychlil z 0,8 procenta na 2,5 procenta. Válka na Ukrajině a šíření covidu v Číně přitom vedly k dalšímu zhoršení situace v dodavatelských řetězcích. V meziročním srovnání spotřebitelské ceny vzrostly v dubnu v průměru o 14,2 procenta, což představovalo další zrychlení z 12,7 procenta v březnu.

To překonalo i ve srovnání s tržním konsensem, který čekal 13,3 procenta, poměrně vysoký odhad centrální banky ve výši 13,8 procenta. Podle nás tak Česká národní banka bude v červnu pokračovat se zvyšováním úrokových sazeb. Kloníme se k tomu, že by základní repo sazbu mohli centrální bankéři zvednout o dalšího tři čtvrtě procentního bodu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko zasáhla pravá inflační smršť, inflace je nejvyšší od roku 1993

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.