Inflace pod třemi procenty díky nižším cenám energií

Názor
Růst spotřebitelských cen v ČR v říjnu zpomalil díky levnějším energiím. Meziroční inflace klesla lehce pod očekávání finančního trhu i České národní banky (ČNB), ale překvapení je zanedbatelné, přičemž jádrová inflace zůstává meziročně zvýšená poblíž 3,7 procenta. Centrální banka nemá důvod reagovat změnou nastavení měnové politiky a bude vyčkávat na další vývoj.
Inflace je pod třemi procenty díky nižším cenám energií. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spotřebitelské ceny v ČR v říjnu oproti září vzrostly v průměru o 0,2 procenta. Meziroční růst cen zpomalil na 2,9 procenta z předchozího tempa 3,2 procenta. Poprvé od května se tak meziroční míra inflace vrátila do tolerančního pásma ČNB. O výrazné překvapení nejde. Výsledek je desetinku pod očekáváním trhu a také centrální banky a naopak desetinku nad naším odhadem.

Oproti našemu odhadu byly mírně vyšší ceny potravin a lehce vyšší byly i ceny u čerpacích stanic. Tomu ale předcházelo jejich výraznější zlevnění v předchozím měsíci. Na zpomalení inflace v říjnu zapůsobil především pokles cen elektřiny a zemního plynu (o 2,6 % respektive 4,3 %).

Inflace tedy potvrzuje zpomalení, nicméně v říjnu to bylo především z důvodu nižších cen energií a před tím kvůli zlevnění potravin. Jádrová inflace stále setrvává relativně vysoko – v meziročním vyjádření poblíž 3,7 procenta.

Ovšem podobně jako během první vlny pandemie vyvstává problém s výpočtem inflace u služeb, které nemohou být provozovány. Nárůst cen u vstupenek na kulturní a sportovní akce nyní peněženky spotřebitelů pocítí jen těžko. Je možné, že zde dochází k nadhodnocování růstu jádrové inflace.

PSALI JSME:
Růst cen v Česku zmírňuje, zejména díky zlevnění elektřiny a plynu

V meziročním vyjádření je tahounem cen především alkohol a tabák kvůli nárůstu spotřební daně.  V meziročním srovnání jsou rovněž relativně vyšší ceny potravin, ale tento nárůst se postupně snižuje.

V naší prognóze počítáme se zpomalováním inflace v horizontu roku především z důvodu oslabené ekonomiky. Čekáme mírnější růst cen potravin. Ceny u čerpacích stanic by měly působit mírně desinflačně.

Rychlejšímu poklesu inflace bude v příštím roce bránit opětovné navýšení spotřebních daní na tabák a alkohol. Pro letošek čekáme inflaci v průměru 3,2 procenta a příštím roce pak 2,3 procenta.

Vyšší jádrová inflace je spíše argumentem proti dalšímu uvolnění měnové politiky ze strany centrální banky. ČNB tak bude prozatím vyčkávat na další vývoj. Potenciálním problémem by mohlo být další výraznější posílení koruny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Meziroční růst spotřebitelských cen přibrzdí pod tři procenta

×
  1. Elektřina tento rok brutálně zdražila,Centropol totiž zrušil „noční proud“ a vše jede ve zvýšené sazbě.Na jaro došel dopis že končí noční proud.Při telefonátu na jejich firmu mě bylo řečeno že to není pravda pouze omyl.Pravda to byla!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Doba ultralevných hypoték končí

Od pondělí 8. března zdraží své hypotéky jejich největší poskytovatel v České republice, skupina ČSOB. Symbolicky tím končí takřka roční období zlevňování hypoték. Češi se teď musí připravit na jejich zdražování, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru