Inflace pomohla koruně na silnější úrovně

Názor
Data přicházející z domácí ekonomiky tento týden, byla smíšená. Zatímco maloobchodní tržby za říjen solidně rostly, deficit zahraničního se dále prohloubil, přičemž na výsledcích průmyslové výroby byl patrný vliv odstávek v automobilovém průmyslu a nedostatek výrobních komponent.
Inflace pomohla koruně na silnější úrovně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za pozornost stály i mzdy, jejichž růst v meziročním vyjádření zpomalil z 11,4 procenta ve druhém čtvrtletí na 5,7 procenta ve čtvrtletí třetím. Nejzajímavějším indikátorem tohoto týdne byla bezesporu listopadová inflace, která sice dopadla tak, jak trh očekával (6 % meziročně), od prognózy centrální banky se ale již odchýlila o citelných 110 bazických bodů.

Výrazně směrem nahoru se posunula i jádrová inflace, která zrychlila na 7,8 procenta. Forwardové sazby reagovaly růstem až o 20 bazických bodů a ve svých cenách na prosincovém zasedání nyní již zahrnují 75bodové utažení měnové politiky.

To je i úroveň, ke které se vzhledem k poslednímu vývoji inflace, začínáme klonit my. Díky vyhlídkám na výraznější utažení měnové politiky v pátek posilovala i česká koruna. Ta si na své konto připsala 0,2 procenta a posunula se na úroveň 25,36 koruny za euro.

Polská centrální banka tento týden zvýšila úrokové sazby o 50 bazických bodů na 1,75 procenta, což bylo v souladu s očekáváními. Pro polský zlotý tak tento krok žádný výraznější impulz nepředstavoval a polská měna se po celý týden pohybovala převážně v pásmu 4,58-4,62 zlotých za euro.

PSALI JSME:
Mnoho Poláků si už nepamatuje, co je to inflace. Centrální banka nečekaně zvýšila úrokovou sazbu

Poměrně poklidné obchodování si tento týden užíval maďarský forint, a to i navzdory tomu, že maďarská inflace rostla nejrychlejším tempem za posledních čtrnáct let. Tamní centrální banka reagovala zvýšením týdenní depozitní sazby o dalších 20 bazických bodů na 3,3 procenta.

Od listopadu tuto sazbu zvýšila celkově již o 150 bazických bodů. Forint na tento krok ale nijak zásadně nereagoval a po celý týden se držel v pásmu 364-368 forintu za euro.

S německými továrními objednávkami, které v říjnu meziměsíčně nečekaně propadly o téměř sedm procent, nebyl vstup pro euro do tohoto týdne zrovna šťastný. Reputaci německé ekonomice pak ale vylepšila solidní průmyslová produkce i složka očekávání ZEW indexu.

Týden završilo zveřejnění americké inflace, která v meziročním srovnání zrychlila na 6,8 procenta, což nicméně trh očekával. Společná evropská měna se tak v průběhu týdne pohybovala převážně mezi 1,125-1,135 dolaru za euro.

PSALI JSME:
Inflace v Česku dále roste. V lednu může být až desetiprocentní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB