Inflace posílila zájem zaměstnanců o finanční benefity

Průzkum
Dvojciferná inflace způsobila velký tlak zaměstnanců na růst mezd a finančních benefitů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici. Průzkum se uskutečnil formou on-line dotazování v průběhu letošního února a března a zapojilo se do něj 2 405 respondentů z celé České republiky.
Dvojciferná inflace způsobila velký tlak zaměstnanců na růst mezd a finančních benefitů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Bonusy a prémie by napříč obory podle průzkumu uvítalo 99 procent zaměstnanců, podobně populární je i každoroční revize mezd podle inflace nebo třináctá či čtrnáctá mzda. „Finanční benefity patří dlouhodobě k těm nejpopulárnějším, letos však jejich význam podtrhla silná inflace a růst cen,“ informoval Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a Gi Group.

K nejžádanějším finančním benefitům aktuálně patří bonusy a prémie, podle průzkumu by je ocenil prakticky každý zaměstnanec bez ohledu na obor působení či pozici. V těsném závěsu pak následuje u bílých límečků a pracovníků z IT každoroční revize mezd dle inflace a u modrých límečků třináctá a čtrnáctá mzda.

„Finanční benefity jsou bohužel zároveň oblastí, kde je patrná největší propast mezi poptávkou zaměstnanců a nabídkou zaměstnavatelů,“ uvedl Malo. Inflace, jak dodal, letos u většiny pracovníků způsobila pokles reálné mzdy, finanční benefity se proto stávají velmi důležitým nástrojem k udržení zaměstnanců a výraznou roli hrají i při rozhodování o přijetí nové pracovní nabídky.

PSALI JSME:
Mzdy rostly méně než inflace. České domácnosti si výrazně pohoršily

Malo uvedl konkrétní příklad – například o dorovnání mzdy při pracovní neschopnosti stojí 88 procent tzv. modrých límečků, čerpat tento benefit však může jen zhruba desetina z nich. „U třinácté a čtrnácté mzdy v případě tzv. bílých límečků a u vánočních a výkonnostních bonusů v oboru podnikových služeb je zase nabídka téměř čtyřikrát nižší než poptávka,“ vysvětlil.

U benefitů v podobě pětitýdenní nebo delší dovolené či zdravotního volna přesahuje zájem zaměstnanců bez ohledu na obor 90 procent. Dovolená pět a více týdnů je dokonce na prvním místě nejžádanějších benefitů u bílých límečků, na druhém místě u pracovníků podnikových služeb a modrých límečků a na třetím místě u pracovníků z IT.

„Dobrou zprávou je, že tento benefit nabízí rostoucí počet zaměstnavatelů. Aktuálně jej mají přibližně dvě třetiny pracovníků z IT, 60 procent zaměstnanců podnikových služeb a 61 procent modrých a 62 procent bílých límečků,“ informoval Martin Malo. Žádaná však není jen dovolená nad rámec zákona, ale také příspěvek na ni.

PSALI JSME:
Prázdninový benefit: Finanční příspěvek na dovolenou i pro členy rodiny

„Příspěvek na dovolenou lze poskytnout jak zaměstnancům na hlavní pracovní poměr, tak zaměstnancům pracujících na základě dohod konaných mimo pracovní poměr. Příspěvek na dovolenou je pro zaměstnance osvobozen od daně z příjmu i odvodů na sociální a zdravotní pojištění. To platí až do výše 20 tisíc korun za rok,“ informoval naši redakci Michal Jelínek, partner V4 Group.

U všech oborů ale jde podle průzkumu Graftonu o jeden z benefitů s největším rozdílem mezi poptávkou a nabídkou. Totéž platí o neomezeném placeném volnu, které by uvítalo 72 procent bílých límečků a IT pracovníků, jen osm procent jej však může čerpat.

Na čelních příčkách žebříčku populárních benefitů mají podle průzkumu Graftonu své stálé místo i benefity umožňující flexibilitu práce. I když řada bílých límečků či pracovníků z IT považuje práci z domova či flexibilní pracovní dobu již za standard, stále tyto benefity zmiňují jako zásadní podmínky pro své setrvání v zaměstnání či přijetí pracovní nabídky.

PSALI JSME:
Velký zájem o malé procento

Z pohledu generací poptává tento typ benefitů nejvíce generace Y, pro niž je prioritou sladění osobního a pracovního života. V IT či v podnikových službách se pak v oblasti flexibility začal objevovat nový populární benefit, a sice možnost práce ze zahraničí. Zájem o něj projevilo téměř 90 procent zaměstnanců.

Spolu s rostoucím počtem případů psychických problémů a zhoršující se dostupností odborné péče kladou čeští zaměstnanci stále větší důraz na benefity související s podporou duševního zdraví.  Významnou roli začínají hrát dokonce i při výběru nového zaměstnavatele. Zájem o ně má větší polovina zaměstnanců, v oboru podnikových služeb dokonce tři čtvrtiny.

Nejmenší zájem mají čeští zaměstnanci bez ohledu na obor působení o firemní školky. Zároveň jde o benefit, který je zaměstnavateli nejméně často poskytovaný. Využít jej může jen sedm procent respondentů průzkumu. V oboru podnikových služeb pak k nejméně poptávaným benefitům patří i sdílené firemní auto, služební auto pro osobní účely či parkovací místo v sídle firmy.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Co může způsobit dlouhodobý stres v zaměstnání

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.