Inflace překvapila Evropu i Česko

Spotřebitelské ceny v květnu oproti dubnu vzrostly o 0,3 %, a meziroční míra inflace tak v Česku zrychlila na 0,7 z předchozích 0,5 %. Jedná se o mírné překvapení, protože jen nejodvážnější odhady expertů si troufaly tipovat maximální růst inflace na 0,6 %. Jisté náznaky tu ovšem byly.

Ilustrační foto: PIxabay

Hned zkraje června Eurostat ohlásil růst spotřebitelských cen v eurozóně o 0,3 % po půlroce stagnace nebo i deflace. Největší vliv na to mělo zdražení potravin a služeb. Tato data předznamenala i české výsledky, kde se na stejné meziměsíční inflaci 0,3 % rovnocenně podílely potraviny, alkohol a cigarety a pohonné hmoty.

Rozklad meziročního růstu cen vypadá takto:  0,7 % =

+ 0,3 (bydlení a energie)
+ 0,5 (alkoholické nápoje a tabák)
+ 0,1 (stravování a ubytování)
+ 0,1 (odívání a obuv)
+ 0,1 (rekreace a kultura)
– 0,3 (doprava)
0,0 (potraviny)
– 0,2 (zdraví)
– 0,1 (pošta a telekomunikace)
+ 0,2 (ostatní)

„Potraviny jako celek meziroční inflaci snižují, ovšem sezónní potraviny, jako zelenina ovoce nebo ryby, zaznamenávají relativně vysoké nárůsty (+4,3 %). Dalším tahounem inflace jsou ceny dovolených, které vzrostly meziročně o 5,4 %. Naopak v případě pohonných hmot vidíme téměř 10% meziroční pokles,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Spotřební koš důchodců ale zaznamenává pozvolnější nárůst cen o 0,4 %. Naopak domácnostem v Praze stouply ceny meziročně o 0,9 %, tedy trochu rychleji, než je celostátní průměr.

„Především kvůli vyšším cenám potravin se meziroční míra inflace zvýšila o trochu rychleji, než jsme odhadovali. Ekonomika roste, koruna zůstává slabá a úrokové sazby na nule, takže se zde otevírá prostor pro růst mezd a inflace. V obou případech to ale půjde pozvolna, takže ČNB se zatím nemusí znepokojovat,“ domnívá se Brožka.

Podle jeho soudu za rok může být situace složitější. Tou dobou by inflace měla být zhruba o procentní bod výš a trh může spekulovat na posílení koruny. Opuštění intervenčního režimu ČNB slibuje až ve druhé polovině příštího roku, ale tento krok může přinést rizika a překvapení.

„Zveřejněná data potvrzují, že rozhodnutí z listopadu 2013 začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení hrozby deflace. Vývoj inflace v dosavadním průběhu druhého čtvrtletí letošního roku zatím předstihuje očekávání ČNB, která sice předpovídala, že se inflace zvýší, ovšem v menším rozsahu,“ konstatoval ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub.

Prognóza ČNB očekává, že zvyšující se ekonomická aktivita a zrychlující růst mezd budou i nadále působit směrem ke zvyšování inflace, naopak dovozní ceny ji budou letos výrazně brzdit. Celková inflace se bude v roce 2015 nacházet poblíž nulových hodnot. Během roku 2016 se pak zvýší k 2% cíli ČNB s tím, jak odezní meziroční propad cen ropy a deflační tendence v eurozóně.

Také Petr Sklenář ze společnosti Atlantik míní, že inflační vývoj zůstane dál v útlumu a významnou roli budou hrát spíše volatilní složky (potraviny, ropa). „Celoroční průměrnou inflaci očekáváme kolem 0,5 %. Mírné zvýšení inflace snižuje riziko, že ČNB opět přistoupí k oslabení koruny, na druhou stranu rizikovým faktorem stále zůstává nízký růst nominálních mezd,“ upozorňuje analytik brokerské firmy.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Čínská ekonomika rostla nejpomaleji za 27 let

„Přestože čínská ekonomika zpomaluje, stále by v letošním roce měla růst dvakrát rychleji než ekonomika Spojených států, a dokonce čtyřikrát rychleji než ekonomika Evropské unie. Čína tak i nadále bude hospodářsky …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vyberte si správně pojištění pro vaši cestu

Analýza
Léto už propuklo a většina lidí už má jasno v tom, jak stráví svou letošní letní dovolenou. Aktivitám, které budete v létě podnikat, by měl odpovídat nejen obsah vašeho kufru, ale i pojištění, které si na cestu uzavřete. Jaké jsou nejoblíbenější druhy dovolených a jak se na ně správně pojistit?

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru