Inflace se červenci nejspíše dostane ke 20 %

Názor
Meziměsíční inflace zůstává nadále výrazná, po sezonním očištění se však již druhý měsíc v řadě snižovala. Spotřebitelské ceny se v červnu zvýšily v průměru o 1,6 procenta po růstu o 1,8 procenta v květnu. K poklesu meziměsíční dynamiky došlo i po sezonním očištění, a to z 1,6 procenta  na 1,4 procenta.
V červenci dojde k dalšímu růstu spotřebitelských cen. Podle již zveřejněných ceníků velkého počtu dodavatelů by totiž mělo dojít k výraznému zdražení elektřiny, plynu a tepla. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na meziměsíčním růstu cen se podílely zejména náklady spojené s bydlením (příspěvek k meziměsíční inflaci ve výši 0,5 procentního bodu, pozn. aut.) odrážející v prvé řadě pokračující zdražování energií a imputovaného nájemného, a také potraviny (příspěvek 0,4 procentního bodu). V červnu rovněž výrazně rostly ceny pohonných hmot. Růst cen je nicméně i nadále hodně plošný. Ceny zboží i služeb rostly shodně o 1,6 procenta.

V meziročním vyjádření inflace podle očekávání dále zrychlila, a to z 16 procent na 17,2 procenta. To bylo o desetinu nad konsensem analytiků a naopak mírně pod naším odhadem, který čekal 17,4 procenta. I z meziročního úhlu pohledu k inflaci nejvíce přispívaly náklady související s bydlením a ceny pohonných hmot a potravin.

PSALI JSME:
Inflace opět výrazně vzrostla na úroveň 17,2 procenta

V červenci dojde k dalšímu a pravděpodobně skokovému růstu spotřebitelských cen. Podle již zveřejněných ceníků velkého počtu dodavatelů by totiž mělo dojít k výraznému zdražení elektřiny, plynu a tepla. Vlivem toto se meziroční inflace podle našeho odhadu přiblíží ke 20 procentům a poblíž této úrovně nejspíše setrvá až do konce roku.

Jelikož ceny pro domácnosti zatím zahrnují jen zlomek vysokých velkoobchodních cen energií, lze očekávat jejich další zdražení na podzim či na začátku příštího roku. Naději na zmírnění tlaků na růst spotřebitelských cen naopak dává postupně chladnoucí poptávka. Vysoká inflace bude i nadále vytvářet tlak na Českou národní banku, aby dále zvyšovala úrokové sazby. V případě, že by se tak nestalo, hrozí, že vyšší inflace bude přetrvávat po delší dobu.

PSALI JSME:
Češi letos chudnou nejvýrazněji od vzniku ČR. To nejhorší ale teprve přijde

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.