Inflace se drží mimo toleranční pásmo

Názor
Příjmy Čechů rychle narůstají. Díky tomu dochází k růstu životní úrovně většiny obyvatel. Odvrácenou stranou rostoucích příjmů jsou však zvyšující se ceny. Pro lidi, kterým se v posledních letech nenavýšily příjmy, jde o vážný problém. 
Inflace se drží mimo toleranční pásmo. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziroční míra inflace v prosinci loňského roku vzrostla o 3,2 procenta, což bylo o 0,1 % více než v listopadu. Průměrná míra inflace v roce 2019 dosáhla 2,8 procenta, což bylo o 0,7 % více než v roce 2018. Inflace se v České republice dlouhodobě drží nad svým cílem a v rámci Evropské unie patří mezi nejvyšší. V případě, že se růst spotřebitelských cen v následujících měsících nezbrzdí, lze očekávat reakci České národní banky, která by mohla přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb.

Rozklad meziroční změny indexu spotřebitelských cen v roce 2019 v procentních bodech
Úhrn 2,8
Potraviny a nealkoholické nápoje 0,5
Alkoholické nápoje, tabák 0,2
Odívání a obuv -0,1
Bydlení, voda, energie, paliva 1,4
Bytové vybavení, zařízení domácnosti, opravy 0,1
Zdraví 0,1
Doprava 0,0
Pošty a telekomunikace 0,0
Rekreace a kultura 0,1
Vzdělávání 0,0
Stravování a ubytování 0,2
Ostatní zboží a služby 0,3

Prosincový meziroční růst spotřebitelských cen byl znatelný u lihovin, které zdražily o čtyři procenta. Vyšší ceny o 11,1 procenta byly zaznamenány u ovoce. Zelenina zdražila o 4,3 procenta. Již tradičně rostly ceny v oddíle bydlení. Například cena nájemného vzrostla o 3,7 procenta, cena elektřiny o 12,3 procenta, cena zemního plynu o 3,0 procenta, cena tepla a teplé vody o 4,0 procenta a ceny vodného i stočného shodně o 2,6 procenta. Tyto položky mají ve spotřebním koši významnou váhu, proto měly největší vliv na zvyšování cenové hladiny.

Vyšší ceny v oddíle bydlení jsou dlouhodobým problémem. Kdybychom celoroční růst inflace za rok 2019 ve výši 2,8 procenta rozložili dle jednotlivých oddílů, zjistili bychom, že oddíl zahrnující bydlení, vodu, energie a paliva se na celkovém růstu spotřebitelských cen podílel z poloviny (1,4 procentního bodu). Významnou roli hrály i potraviny a nealkoholické nápoje, které k růstu inflace přispěly téměř z pětiny (0,5 procentního bodu).

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V roce 2020 bude zdražovat vše: Od elektřiny, přes nájmy a služby až po vepřové. Mzdy ale porostou

  1. VŽDY, když Vám navýší plat…, tak VŽDY Vás “pozdraví” inflace…Takovým způsobem STÁT vrátí peníze spatky

  2. VŽDY když Vám zvyšuje plat…, tak VŽDY přijde inflace… Takovým způsobem STÁT vrátí peníze spatky… Před lety to už bylo. Prudce zdražily máslo, vejce a ceny bytů i pronájem hezký český VZHŮRU…

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Návrat Milana Janků mezi developery komplikují nové dluhy a insolvence

Analýza
O insolvenčním řízení se společností Geone Holešovice One, jejíhož jednatele, developera Milana Janků, u soudu zastupuje bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, informoval v polovině loňského prosince portál FAEI.cz jako první. A doposud také jako jediné z tuzemských médií. Máme novinky a v příštích dnech přineseme další souvislosti.
Rolovat nahoru