Inflace se vrací pod trojku

Názor
Pokles inflace byl v květnu sice pomalejší, ale na jejím trendu postupného snižování se fakticky nic nemění. Meziroční inflace se tak z předchozích 3,2 % dostala v květnu na 2,9 %. V rychlejším ústupu jí zabránily jen vyšší spotřební daně u cigaret a alkoholu, když po vyprázdnění skladů začalo na pulty obchodů proudit zboží s vyššími daněmi a tedy i cenami.
Inflace se vrací pod trojku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Oproti dubnu se tak spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 procenta, z čehož právě tři desetiny procentního bodu „zajistily“ vyšší daně na alkohol a tabák.

Jinak asi nepřekvapí, že za celkovou meziroční inflací stojí opět především potraviny, které jsou nyní dražší o více než šest procent. Jsou letos dokonce významnějším inflačním faktorem než bydlení, které ovšem rovněž dál svižně zdražuje. Je to vidět především na cenách elektrické energie, za kterou stále připlácíme v průměru osm procent, nebo na nájemném, které je vyšší o necelá čtyři procenta.

Poté, co se do cen přelijí všechny letošní změny spotřebních daní, by se inflace měla dál snižovat až na cílová dvě procenta. Inflace sice aktuálně překonává prognózu České národní banky, nicméně na její rozhodování nebude mít asi tento fakt s ohledem na celkový trend významný dopad.

Centrální banka už letos svou základní sazbu snížila o dva procentní body a uvolnila i podmínky pro poskytování úvěrů, nebo nastavila nové nástroje pro podporu likvidity. Z tohoto pohledu by mohla své úkoly považovat za splněné.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi se teď bojí zdražování. Dokonce více než propouštění

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česku hrozí rozpočtové provizorium

Česku hrozí v roce 2021 rozpočtové provizorium. Stávající návrh státního rozpočtu pro příští rok totiž stále nemá ve Sněmovně zajištěný dostatečný počet hlasů. Komunisté svůj souhlas podmiňují desetimiliardovým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru