Inflace sice zpomaluje, ale stále je v Česku jednou z nejvyšších v EU

Názor
Inflace dále zpomaluje. Meziroční růst spotřebitelských cen v České republice totiž v dubnu podle Českého statistického úřadu opět zbrzdil na 12,7 procenta z březnových 15 procent. I když sestupný trend je zřejmý, nelze optimismus z těchto čísel přehánět, neboť zpomalení je z velké části dáno loňskou vyšší srovnávací základnou.
Česká ekonomika se stále potýká s jednou z nejvyšších inflací v EU. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nicméně jeden velmi pozitivní signál ve zveřejněných dubnových inflačních číslech najdeme. Jde o meziměsíční snížení spotřebitelských cen o 0,2 procenta, a to díky vývoji cen potravin. Potraviny proti březnu zlevnily, což byl to jejich první meziměsíční pokles od října 2021. Meziročně zpomalil růst cen potravin na 17 procent.

Zdá se, že inflace dosáhla vrcholu v lednu a od té doby klesá. Předpokládáme, že v tomto trendu bude pokračovat i v dalších měsících a v druhé polovině roku se tempo růstu cen dostane na jednocifernou úroveň.

PSALI JSME:
Inflace již brzy klesne na jednocifernou úroveň

Nicméně česká ekonomika se stále potýká s jednou z nejvyšších inflací v EU; například meziroční míra inflace v eurozóně podle Eurostatu v dubnu mírně vzrostla a dostala se na sedm procent, a to po pěti měsících poklesu. Za růstem stojí zdražování potravin.

Pro další vývoj inflace bude důležitý vývoj cen energii, ale pokud nenastanou nějaké nepředvídatelné turbulence, nečekáme žádné nemilé překvapení. Dalším rizikovým faktorem je tlak na růst mezd. Ten už zaměstnavatelé pociťují velmi silně, a to i s ohledem na chronicky velmi nízkou nezaměstnanost na českém trhu práce, která v dubnu podle dat úřadu práce opět klesla na 3,6 procenta.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflace v Česku je nečekaně nízká. ČNB může zahájit snižování úroků dříve

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Konsolidační balíček je ze dvou třetin správný

České veřejné finance jsou sice v mizerném stavu, ale v žádném rozvratu. Ani k bankrotu rozhodně nemíříme. Určitě je ale potřeba ten mizerný stav napravovat. Nemělo by se tak však dít zvyšováním daní nebo odvodů. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB