Inflace: Šok způsobený pandemií pomalu odeznívá

Názor
Vývoj inflace v září naznačuje, že šok způsobený pandemií pomalu odeznívá a dynamika cen se pomalu vrací k „normálu“. Celkový i jádrový index spotřebitelských cen vzrostly shodně o 0,2 procenta meziměsíčně, což odpovídá zhruba trendu z předkrizového období. Prudké výkyvy předchozích měsíců jsou podle všeho minulostí, avšak i v září zanechala pandemie otisk v dynamice cen.
Americká centrální banka je odhodlána tolerovat i krátké období „přestřelení“ svého inflačního cíle. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Cenové tlaky ustupují zejména v segmentu služeb, který je více citlivý na opatření proti šíření viru a na oslabení spotřebitelské poptávky a to by mělo dominovat dynamice cen i do budoucna, neboť podzimní vlna nedává příliš velké šance na změnu.

Pohled na dynamiku cen za celé období od nástupu pandemie ukazuje několik základní faktů. Ve Spojených státech převažují dezinflační efekty pandemie nad proinflačními. Meziroční tempo růstu celkové i jádrové inflace výrazně pokleslo, celkové o cca jeden procentní bod na 1,4 procenta a jádrové o 0,7 procentního bodu na 1,7 procenta.

Nicméně pokles inflace byl menší, než se původně očekávalo. To vedlo americkou centrální banku (Fed) k revizi prognózy inflace směrem nahoru. Fed však nadále věří, že se inflace udrží pod jeho dvouprocentním cílem nejen letos, ale i v následujících dvou letech. To by mu mělo umožnit se plnit soustředit na podporu ekonomiky. Jeho obavy o udržitelnost oživení jsou dokonce natolik velké, že je odhodlán tolerovat i krátké období „přestřelení“ svého inflačního cíle.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americké ekonomice se přes léto dařilo lépe, než Fed očekával

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru