Inflace stále nad trojkou

Názor
Spotřebitelské ceny se za poslední měsíc celkově nezměnily. Některé zboží sice podražilo, jiné zase zlevnilo, takže se oba tyto pohyby tentokrát vykompenzovaly. Oproti červenci tak byly levnější třeba některé potraviny nebo sezónní móda, více si zase lidé museli připlatit za pohonné hmoty, nové vozy nebo dovolenou.
Inflace stále nad trojkou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziroční inflace se dál drží nad třemi procenty, a tedy i nad horní hranicí cílového intervalu České národní banky (ČNB). Z předchozích 3,4 % sice symbolicky poklesla na 3,3 %, avšak vzhledem k hluboké recesi, kterou má česká ekonomika za sebou, jde stále o velmi vysoké číslo.

Hledat za ním můžeme nejenom vyšší spotřební daně uvalené na tabák a alkohol, ale i draží potraviny a bydlení, které vyšší inflaci „zajišťují“ už delší dobu. Ani tentokrát proto nepřekvapí rychle zdražující elektřina nebo přetrvávající růst nájemného.

Inflační tlaky vzhledem ke svému charakteru nepolevily, ani když byla ekonomika v nejhorší situaci. Na druhou stranu některé se postupně začnou rychle mírnit.

PSALI JSME:
Vysoká inflace ožebračuje Čechy

Půjde především o mzdové náklady, které porostou výrazně pomaleji než třeba na začátku roku, a v neposlední řadě je možné počítat i se slabší poptávkou. Když k tomu připočteme soustavný přesun spotřebitelů do internetových obchodů, může dojít k dalšímu zostření konkurence a zmírnění inflačních tendencí ještě na přelomu roku.

V příštím roce však, pokud nedojde k nějakému zásadnímu daňovému „překvapení“, inflace s největší pravděpodobností zamíří dokonce pod úroveň dvou procent. Jak moc a jak rychle, rozhodne i schopnost ekonomiky adaptovat se na novou koronavirovou realitu.

V každém případě inflace nyní ani v nejbližších měsících nepřiměje centrální banku ke změně stávajících úrokových sazeb.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v červenci poskočila na 3,4 % … a prognóza ČNB prošla prvním úspěšným testem

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru