Inflace v červenci poskočila na 3,4 % … a prognóza ČNB prošla prvním úspěšným testem

Názor
V červenci se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 procenta a hlavní zásluhu na tom mělo zdražení dovolených. Češi se sice do zahraničí nehrnou, nicméně dovolené zdražily o více než 23 %. Jde nicméně spíše o sezónní vývoj, který s koncem sezóny opět zmizí.
Inflace zůstává dál nad horní hranicí cílového intervalu České národní banky, nicméně zcela v souladu s prognózou. Ilustrační foto: FAI.cz

Dražší byly tentokrát i pohonné hmoty a automobily, které se sice neprodávají jako třeba ještě loni, ale přesto jejich ceny rostou. Možná v rámci přípravy na nové „zelené“ pokuty, možná kvůli stále vyšším bezpečnostním požadavkům, těžko říct.

Meziroční inflace sledovaná a cílovaná centrální bankou poskočila na 3,4 % a nejvíce se na ní podílelo zdražení tabákových výrobků a alkoholu. Druhým v pořadí byly potraviny, které však alespoň v posledním měsíci přece jen symbolicky zlevnily.

A třetí v pořadí, v podstatě už inflační stálice, bylo bydlení. Meziročně si za něj připlácíme v průměru necelá tři procenta a jako již v posledním roce tradičně nejvíce rostou ceny elektrické energie. S letní sezónou zdražily i hotely a restaurace, které čelí náporu tuzemských turistů.

PSALI JSME:
Zdražování běží na plné obrátky. Češi si připlatí za pivo

Inflace zůstává dál nad horní hranicí cílového intervalu České národní banky, nicméně zcela v souladu s prognózou. Ani po prudké a hluboké recesi zatím nedochází ke zmírňování inflačních tlaků, a tak centrální banka může dál považovat své sazby za správně nastavené i pro další měsíce.

Pod horní toleranční mez by se inflace měla vrátit ještě do konce letošního roku a už na začátku příštího nejspíše spadne pod dvouprocentní cíl.

Nejistotu z pohledu dalšího vývoje představuje vývoj obchodních marží. Jestli obchodníci a poskytovatelé služeb půjdou cestou zlevňování, aby přilákali zákazníky, nebo budou skluz ve službách řešit vyššími cenami, není v tuto chvíli příliš jasné. Na druhou stranu silnější koruna vytváří prostor pro nižší ceny dováženého zboží, respektive dál zlevňuje nakupování v zahraničních e-shopech.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny v Česku rostou opět rychleji, než se čekalo – skoro nejrychleji v EU

×
  1. ČNB je banda zločinců,kteří pracují pro cizí státy.Naši občané jsou akorát ožebračeni nadhodnoceným kurzem eura,které je minimálně o 5 kč předražené.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Češi letos budou na vánočních dárcích šetřit

Pokud nepočítáme děti do patnácti let, Češi letos za vánoční dárky utratí celkem zhruba 55 miliard korun. To je o deset miliard korun méně než loni. Na vině je koronavirus. Některým lidem se kvůli stále hrozící …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru