Inflace v červenci poskočila na 3,4 % … a prognóza ČNB prošla prvním úspěšným testem

Názor
V červenci se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 procenta a hlavní zásluhu na tom mělo zdražení dovolených. Češi se sice do zahraničí nehrnou, nicméně dovolené zdražily o více než 23 %. Jde nicméně spíše o sezónní vývoj, který s koncem sezóny opět zmizí.
Inflace zůstává dál nad horní hranicí cílového intervalu České národní banky, nicméně zcela v souladu s prognózou. Ilustrační foto: FAI.cz

Dražší byly tentokrát i pohonné hmoty a automobily, které se sice neprodávají jako třeba ještě loni, ale přesto jejich ceny rostou. Možná v rámci přípravy na nové „zelené“ pokuty, možná kvůli stále vyšším bezpečnostním požadavkům, těžko říct.

Meziroční inflace sledovaná a cílovaná centrální bankou poskočila na 3,4 % a nejvíce se na ní podílelo zdražení tabákových výrobků a alkoholu. Druhým v pořadí byly potraviny, které však alespoň v posledním měsíci přece jen symbolicky zlevnily.

A třetí v pořadí, v podstatě už inflační stálice, bylo bydlení. Meziročně si za něj připlácíme v průměru necelá tři procenta a jako již v posledním roce tradičně nejvíce rostou ceny elektrické energie. S letní sezónou zdražily i hotely a restaurace, které čelí náporu tuzemských turistů.

PSALI JSME:
Zdražování běží na plné obrátky. Češi si připlatí za pivo

Inflace zůstává dál nad horní hranicí cílového intervalu České národní banky, nicméně zcela v souladu s prognózou. Ani po prudké a hluboké recesi zatím nedochází ke zmírňování inflačních tlaků, a tak centrální banka může dál považovat své sazby za správně nastavené i pro další měsíce.

Pod horní toleranční mez by se inflace měla vrátit ještě do konce letošního roku a už na začátku příštího nejspíše spadne pod dvouprocentní cíl.

Nejistotu z pohledu dalšího vývoje představuje vývoj obchodních marží. Jestli obchodníci a poskytovatelé služeb půjdou cestou zlevňování, aby přilákali zákazníky, nebo budou skluz ve službách řešit vyššími cenami, není v tuto chvíli příliš jasné. Na druhou stranu silnější koruna vytváří prostor pro nižší ceny dováženého zboží, respektive dál zlevňuje nakupování v zahraničních e-shopech.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny v Česku rostou opět rychleji, než se čekalo – skoro nejrychleji v EU

Zavřít reklamu ×
  1. ČNB je banda zločinců,kteří pracují pro cizí státy.Naši občané jsou akorát ožebračeni nadhodnoceným kurzem eura,které je minimálně o 5 kč předražené.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.