Inflace v Česku sice v květnu mírně klesla, ale bydlení zdražilo

Inflace v Česku už několik měsíců v řadě setrvává pod tříprocentní hranicí, v květnu mírně klesla. Spotřebitelské ceny v pátém měsíci letošního roku meziročně vzrostly o 2,6 procenta, což je o 0,3 procentního bodu méně než v dubnu. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Na meziroční růst cenové hladiny mají podle statistiků největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde náklady vlastnického bydlení v květnu meziročně vzrostly, stejně jako v dubnu, o jedno procento. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle statistiků květnové zpomalení meziročního růstu cen způsobily hlavně ceny potravin a nealkoholických nápojů. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v květnu meziročně klesly o 0,2 procenta, naopak ceny služeb o 0,2 procenta vzrostly.

Na meziroční růst cenové hladiny mají podle ČSÚ největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde náklady vlastnického bydlení v květnu meziročně vzrostly, stejně jako v dubnu, o jedno procento. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 7,2 %), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+4,6 %), vodného (+10,9 %), stočného (+10,5 %), elektřiny (+11,1 %) a tepla a teplé vody (+3,6 %).

Naopak ceny zemního plynu klesly 6,6 procenta a tuhých paliv o 3,9 procenta. Náklady na bydlení i energie tak stále z rodinných rozpočtů ukrajují více než před rokem. Hned po nákladech na bydlení měly v květnu velký vliv na inflaci ceny v oddílu doprava, kde hlavně ceny pohonných hmot a olejů vzrostly meziročně o 10,8 procenta.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB