Inflace v Česku šokuje, letos se může vyřítit až k sedmiprocentní úrovni

Názor
Inflace v Česku letí vzhůru nad prakticky všechna očekávání, která přitom vůbec nebyla malá. V září vykázala v meziročním vyjádření hodnotu 4,9 procenta, nejvíce do října 2018. Trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s růstem 4,6 procenta.
Letos koncem roku může inflace atakovat úroveň šesti procent, nelze vyloučit vzestup až k sedmiprocentní úrovni. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Česká národní banka pak ve stále aktuální prognóze předpokládala pro září inflaci jen 3,2 procenta. Koruna v reakci na zveřejnění údajů o inflaci znatelně posiluje, neboť se zvyšuje pravděpodobnost ještě přísnějšího utahování měnových šroubů České národní banky (ČNB), tedy růstu základních úrokových sazeb.

Zářijový cenový šok způsobilo kromě jiného více než pětinové zdražení pohonných hmot, které odráží vzestup cen ropy na světových trzích. Pohonné hmoty zdražují nadále. V těchto dnech vzrostla cena benzínu Natural 95 poprvé od roku 2014 nad úroveň 35 korun za litr.

Přitom další cenový úder, jemuž budou domácnosti čelit, teprve přijde. Je jím zdražování hlavně cen elektřiny a plynu. To se odehraje zejména od listopadu letošního roku do ledna 2022. Lze předpokládat, že i velcí dodavatelé zdraží elektřinu a plyn pro domácnosti o nějakých 25 až 30 procent.

Cena plynu a ropy se na světových trzích vyvíjí zpravidla v jakémsi tandemu. V září ještě cena plynu a elektřiny pro domácnosti meziročně klesala, takže dramatický nárůst přijde v posledních měsících letošního roku.

PSALI JSME:
České domácnosti čeká opravdu drahá zima

V září ovšem citelně zdražovaly automobily včetně ojetin, a to kvůli mezinárodní přepravní krizi a „čipovému hladomoru“. Zdražovaly ovšem také oděvy, obuv, alkohol, mnohé potraviny včetně zeleniny a mléka a již „tradičně“, kvůli letošnímu dalšímu zvýšení spotřební daně, tabák.

Dále výrazně rostly ceny bydlení, které zvyšuje růst cen stavebnin, plynoucí rovněž z mezinárodní přepravní a výrobní krize, a také růst cen nemovitostí jako takových. Nemovitosti zdražuje omezená výstavba uplynulých let a donedávna extrémně uvolněná měnová politika ČNB, jež notně zlevnila hypotéky.

V posledních měsících letošního roku bude tempo inflace kulminovat, neboť v příštím roce zmírní. Letos koncem roku ovšem může atakovat úroveň šesti procent, nelze vyloučit vzestup až k sedmiprocentní úrovni.

Jestliže v té době bude vládnout již nová vláda, zřejmě pod vedením premiéra Petra Fialy, opozice získá do ruky mocnou kartu – bude moci vládu účinně kritizovat, s poukazem třeba na „Fialovu drahotu“, přestože valná většina letošní inflace je, byla a bude „dovážená“.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Reformy Fialova kabinetu budou muset být ještě bolestivější. Úrok na vládním dluhu dál stoupá

Zavřít reklamu ×
  1. Komunisté provedli měnovou reformu jen jednou v 53 roce. Ta ale postihla akorát různé šejdíře (a oprávněně), kteří zbohatli na poválečné nouzi lidí, kdy bylo všechno na lístky. Obyčejných lidí se měnová reforma téměř nedotkla, neboť po válce většina lidí stejně měla holou řiť. V tomto režimu probíhá taky měnová reforma, celých třicet let, kontinuálně. Neříká se ji však měnová reforma, ale inflace. Na tu ale doplácejí jen obyčejní lidé.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB