Inflace v eurozóně a Polsku během srpna zrychlily

Názor
Inflace v eurozóně se v srpnu v meziročním srovnání vyšplhala na 9,1 procenta z červencových 8,9 procenta. Podle nás ji každopádně čeká vrchol až v září, a to na 9,7 procenta meziročně. K meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen (+0,5 %) přispěla především jádrová složka, což by naznačovalo perzistentní inflační tlaky, které budou doprovázet i následující měsíce.
Inflace v Polsku meziměsíčně v srpnu výrazně zrychlila z červencových 0,2 na 0,8 procenta. Ve větší míře k tomu přispěly především ceny potravin a energií. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Významný příspěvek měl také růst cen potravin. Naopak zlevnění pohonných hmot působilo v opačném směru, což částečně kompenzovalo mírný nárůst cen energií. Perzistentní inflační tlaky by měly podle nás vést k tomu, že jádrová složka inflace bude vrcholit až začátkem příštího roku na 5,3 procenta meziročně.

V podobném duchu překvapila směrem nahoru i polská inflace, když meziměsíčně v srpnu výrazně zrychlila z červencových 0,2 na 0,8 procenta. Ve větší míře k tomu přispěly především ceny potravin a energií.

V Polsku také došlo ke zveřejnění zpřesněného odhadu hrubého domácího produktu (HDP), překvapením byl zejména 2,1 procentní růst spotřeby domácností i přes vysokou míru inflace, což vysílá relativně proinflační signál.

PSALI JSME:
Forint bude v následujících čtvrtletích oslabovat

Euro ve středu doprovázela větší volatilita. Poté co se dostalo vůči dolaru opět pod paritu, tak ztráty vzápětí mazalo. Ke konci obchodování se nacházelo jen těsně nad zmiňovanou paritou.

Zrychlující inflace po komentářích představitelů Evropské centrální banky (ECB) z Jackson Hole tak dále posílila debaty ohledně přísnějšího tempa utahování měnové politiky na příštím zasedání ECB, které se bude konat příští týden. Podle trhu je na stole i možnost 75bodového zvýšení úrokových sazeb.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Euro ztratilo půdu pod nohama. Do konce roku by ale mohlo výrazněji posílit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB