Inflace v eurozóně překonala očekávání, v USA nepřekvapila

Americká data deflátoru soukromé spotřeby (PCE) za duben nepřekvapila. Meziměsíčně celkový deflátor vzrostl o 0,3 procenta a ten jádrový o 0,2 procenta, byť pohledem na více desetinných míst to bylo jen těsně (0,249 %). Meziroční růst tak stagnoval na 2,7 procenta a 2,8 procenta v případě toho jádrového.
Meziroční růst cen služeb v eurozóně v květnu zrychlil na 4,1 procenta, tedy na sedmiměsíční maximum. Ilustrační foto: Pixabay.com

Obavy ohledně dalšího zrychlování inflace se tak pohledem tohoto Fedem (americká centrální banka, pozn. red.) preferovaného ukazatele nenaplnily. Údaj v souladu s očekáváními byl naopak pro investory určitou úlevou. V návaznosti na to dolar v závěru týdne vůči euru zvýšil ztráty a dolarové sazby mírně klesly, v týdenním srovnání jsou však stále o pár bodů vyšší (2-6 bazických bodů).

Inflace v eurozóně za květen překvapila směrem nahoru, když zrychlila z dubnových 2,4 procenta meziročně na 2,6 procenta, o desetinu výše oproti konsensu. Jádrová inflace zrychlila ještě o něco více, když v květnu dosáhla 2,9 procenta meziročně (vs. konsensus 2,7 %). Zatímco ceny potravin a zboží meziměsíčně klesly, nižší srovnávací základna v cenách energií přispěla ke zrychlení inflace.

Zásadně k tomu ale přispěly i ceny služeb. To bylo částečně ovlivněno vypadnutím efektu levného jízdného v Německu z meziročního růstu. Vliv na to mělo však pravděpodobně také zdražení služeb spojených s cestováním vzhledem k počtu svátků a volných pracovních dní v květnu, což se odrazilo ve vyšší poptávce po nich.

Meziroční růst cen služeb v eurozóně v květnu zrychlil na 4,1 procenta, tedy na sedmiměsíční maximum. S ohledem na pokračující solidní růst mezd a oživující poptávku dnešní čísla příliš nevycházejí vstříc očekávanému začátku uvolňování měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) v příštím týdnu.

Zrychlení inflace v eurozóně nad očekávání a mírnící se sázky na tempo uvolňování měnové politiky ECB v letošním roce pomohlo v závěru týdne euru, které v týdenním srovnání vůči dolaru posílilo o 0,2 procenta. Dolaru tak nakonec nepomohly ani jestřábí komentáře členů FOMC (Federální výbor pro otevřený trh americké centrální banky).

Dolarové tržní sazby v týdnu jen mírně vzrostly, stejně tak i ty eurové. Středoevropské měny měly tento týden tendenci oslabovat. Česká koruna postupně odevzdávala zisky z předcházejícího týdne a končí kolem 24,72 CZK/EUR. Maďarský forint vůči euru během týdne oslabil o výrazné 1,4 procenta a polský zlotý o 0,4 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB