Inflace v evropském průmyslu dál akceleruje

Názor
Zatímco firmy v EU zároveň nové zaměstnance nabírají, dál výrazně zvyšují své ceny. Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu, ceny průmyslových výrobců v EU za poslední rok vzrostly už o 36,5 procenta, v eurozóně o 36,8 procenta.
Firmy v EU se musejí vypořádávat s vysokými cenami dalších vstupů – tj. surovin, komponentů, neklesajícími náklady dopravy a stále nefunkční mezinárodní logistiky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nová čísla ukazují, že inflační vlna ve výrobě stále nepolevuje. Primárně jde tato inflace na vrub drahým energiím (jejich ceny jsou nyní dvojnásobné, pozn. aut.), které se postupně přelévají do cen výrobků napříč celým průmyslem.

Firmy se navíc musejí vypořádávat s vysokými cenami dalších vstupů – tj. surovin, komponentů, neklesajícími náklady dopravy a stále nefunkční mezinárodní logistiky. Roste tlak na budování větších zásob vstupů, současně ovšem posilují i inflační očekávání.

Tlak na ceny ve výrobě je napříč Unií v podstatě až neuvěřitelný. V Irsku se za poslední rok ceny v průmyslu zvýšily na dvojnásobek, v Rumunsku o dvě třetiny, v sousedním Německu o necelých 31 procent.

PSALI JSME:
Průmysl, zemědělství i stavebnictví zažívají cenové šoky

ČR s aktuálním necelým 25procentním zvýšením cen v průmyslu se tak řadí z pohledu výrobní inflace spíše mezi méně inflační země EU. Jde nicméně o důsledek pozdějšího zdražení energií a dalších vstupů, takže další nárůst cen ve výrobě je stále ještě před námi.

Výrobní inflace dává tušit, že aktuální inflační vlna v Evropě není rozhodně tak dočasná, jak někdy prezentují evropští centrální bankéři. Vyloučíme-li s ohledem na geopolitickou situaci rychlý návrat cen komodit a energií na předcovidovou úroveň, tak návrat inflace na dvouprocentní cíl Evropské centrální banky (ECB) není ještě docela dlouho pravděpodobný.

ECB by nicméně měla na inflaci, a zvláště pak na rozšířená inflační očekávání, začít reagovat už alespoň ve druhé polovině roku. Kromě toho, že zastaví pokračující tisk nových eur, by podle trhu měla zvýšit úrokové sazby do konce roku alespoň o 75 základních bodů.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Eurozóna: ECB letos zvedne sazby dvakrát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.