Inflace v evropském průmyslu dál akceleruje

Názor
Zatímco firmy v EU zároveň nové zaměstnance nabírají, dál výrazně zvyšují své ceny. Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu, ceny průmyslových výrobců v EU za poslední rok vzrostly už o 36,5 procenta, v eurozóně o 36,8 procenta.
Firmy v EU se musejí vypořádávat s vysokými cenami dalších vstupů – tj. surovin, komponentů, neklesajícími náklady dopravy a stále nefunkční mezinárodní logistiky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nová čísla ukazují, že inflační vlna ve výrobě stále nepolevuje. Primárně jde tato inflace na vrub drahým energiím (jejich ceny jsou nyní dvojnásobné, pozn. aut.), které se postupně přelévají do cen výrobků napříč celým průmyslem.

Firmy se navíc musejí vypořádávat s vysokými cenami dalších vstupů – tj. surovin, komponentů, neklesajícími náklady dopravy a stále nefunkční mezinárodní logistiky. Roste tlak na budování větších zásob vstupů, současně ovšem posilují i inflační očekávání.

Tlak na ceny ve výrobě je napříč Unií v podstatě až neuvěřitelný. V Irsku se za poslední rok ceny v průmyslu zvýšily na dvojnásobek, v Rumunsku o dvě třetiny, v sousedním Německu o necelých 31 procent.

PSALI JSME:
Průmysl, zemědělství i stavebnictví zažívají cenové šoky

ČR s aktuálním necelým 25procentním zvýšením cen v průmyslu se tak řadí z pohledu výrobní inflace spíše mezi méně inflační země EU. Jde nicméně o důsledek pozdějšího zdražení energií a dalších vstupů, takže další nárůst cen ve výrobě je stále ještě před námi.

Výrobní inflace dává tušit, že aktuální inflační vlna v Evropě není rozhodně tak dočasná, jak někdy prezentují evropští centrální bankéři. Vyloučíme-li s ohledem na geopolitickou situaci rychlý návrat cen komodit a energií na předcovidovou úroveň, tak návrat inflace na dvouprocentní cíl Evropské centrální banky (ECB) není ještě docela dlouho pravděpodobný.

ECB by nicméně měla na inflaci, a zvláště pak na rozšířená inflační očekávání, začít reagovat už alespoň ve druhé polovině roku. Kromě toho, že zastaví pokračující tisk nových eur, by podle trhu měla zvýšit úrokové sazby do konce roku alespoň o 75 základních bodů.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Eurozóna: ECB letos zvedne sazby dvakrát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB