Inflace v Polsku zrychlila

Názor
Polská inflace sice v lednu zrychlila, oproti očekávání však méně. Zatímco v prosinci meziroční růst spotřebitelských cen činil 16,6 procenta, v lednu dosáhl 17,2 procenta. Analytici v průměru očekávali 17,6 procenta. Meziměsíčně vyšší byly hlavně ceny energií (v průměru o 10,4 %, pozn. aut.).
Možnost částečného uvolnění měnové politiky před koncem letošního roku připustili i někteří představitelé polské centrální banky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V únoru podle našeho odhadu inflace ještě dále poroste nad 18 procent a překoná dosavadní rekord současné inflační vlny z října (17,9 % meziročně). Poté by ale již mělo docházet k jejímu snižování, a to i vlivem vyšší srovnávací základny. Jádrová inflace v lednu vzrostla z 11,7 na 12 procenta meziročně a její další významnější nárůst nepředpokládáme.

Vše tak podle nás nahrává tomu, že tamní centrální banka dále úrokové sazby zvyšovat nebude a další změnou bude jejich pokles. První snížení sazeb čekáme v září (o 25 bazických bodů) a další pak v říjnu (o 50 bazických bodů). Možnost částečného uvolnění měnové politiky před koncem letošního roku připustili i někteří představitelé polské centrální banky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Polská inflace zaostala za odhady

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace se přestěhovala do služeb

Za poslední měsíc spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 procenta a postaraly se o to dražší pohonné hmoty a dálniční známky. Meziroční inflace, která je v hledáčku České národní banky (ČNB), setrvala na úrovni dvou procent.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB