Inflace v únoru pravděpodobně zahájila trend postupného poklesu

Analýza
Česká inflace v únoru klesla na meziročních 16,7 procenta z lednových 17,5 procenta. Oproti tržnímu konsensu (16,6 % meziročně) tak byl únorový růst spotřebitelských cen nepatrně vyšší, oproti naší prognóze naopak mírně nižší (16,9 % y/y). Česká národní banka (ČNB) očekávala meziročně 16,5 procenta.
V průměru byly ceny potravin meziměsíčně vyšší o 0,7 procenta, ceny alkoholu a tabáku pak vzrostly o 0,6 procenta. Ilustrační foto: Albert

V meziměsíčním vyjádření růst spotřebitelských cen výrazně zpomalil z lednových šesti procent na únorových 0,6 procent. V lednu směrem vzhůru ceny tlačilo především odeznění vlivu úsporného tarifu a další silné zdražení energií, které se však již v únoru neopakovalo.

Ceny energií pravděpodobně na přelomu roku dosáhly vládou stanovených cenových stropů a na jejich další růst netlačily ani ceny na velkoobchodních trzích. Ty se totiž výrazně snížily na předválečné úrovně.

Zatímco tak regulované ceny jako celek v lednu zaznamenaly raketový nárůst (+30,9 % m/m), v únoru v podstatě stagnovaly (+0,1 % m/m). My jsme v naší prognóze počítali s mírně vyšším růstem regulovaných cen.

Potraviny v únoru opět zdražily, oproti našim odhadům však méně. V průměru byly ceny potravin meziměsíčně vyšší o 0,7 procenta, ceny alkoholu a tabáku pak vzrostly o 0,6 procenta. V souladu s naší prognózou se vyvíjely ceny pohonných hmot. Ty po třech předchozích poklesech v řadě v únoru meziměsíčně vzrostly, a to v průměru o 1,2 procenta.

PSALI JSME:
Inflace: Astronomický růst ceny byl v únoru zaznamenán u vajec

Jádrová inflace byla naopak oproti naší prognóze pravděpodobně vyšší. Vyplývá to z výše uvedených odchylek ostatních složek spotřebního koše. Počítali jsme přitom s tím, že v meziměsíčním vyjádření bude jádrová složka inflace stagnovat na 0,5 procenta (SA) a v meziročním vyjádření klesne z 12,3 na 11,7 procenta.

Meziroční inflace by měla zpomalovat i v dalších měsících, avšak pouze pozvolným tempem. Poptávkové inflační tlaky indikované jádrovou inflací zatím pravděpodobně zůstávají v tuzemské ekonomice poměrně silné a perzistentní. Vliv na to má nadále významně napjatý trh práce projevující se v akceleraci mzdového růstu.

Podobná je situace i v ostatních evropských ekonomikách, či v USA. Ač tedy odeznívání růstu volatilnějších složek inflace, jako jsou energie, pohonné hmoty a potraviny, může být rychlejší, jádrová inflace může zůstat vyšší po delší dobu. V tomto směru působí i zvýšená inflační očekávání.

Po velkou část letošního roku tak očekáváme, že inflace zůstane dvouciferná a její celoroční průměr přesáhne deset procent.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Únorová inflace byla vyšší, než ČNB čekala

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Volatilní týden končí koruna silnější

Tématem i tohoto týdne byla situace v bankovním sektoru na obou stranách Atlantického oceánu. Po výrazném nárůstu rizikové averze v minulém týdnu se většina toho týdne nesla ve znamení zmírňování napětí, když …

Zahraniční dluh ČR odpovídá dvěma třetinám HDP

Hrubý zahraniční dluh ČR – tedy vlády, firem a bank – dosáhl na konci roku 2022 úrovně necelých 185 miliard eura a byl tak o tři miliardy eur vyšší než v předcházejícím roce. V poměru k hrubému domácímu produktu …

Silný trh práce poklesu sazeb v USA nenahrává

Trh práce v USA zůstává odolný, což může Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) bránit v rychlém obratu jeho politiky, který trhy momentálně očekávají. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB