Inflace v USA lehce zpomalila na 2,9 procenta meziročně

Červencová inflace v USA zásadní překvapení nepřinesla. Spotřebitelské ceny podle očekávání vzrostly meziměsíčně o 0,2 procenta, stejně jako jejich jádrová složka. V meziročním vyjádření inflace vlivem zaokrouhlení skončila na 2,9 procenta meziročně, což bylo o necelou desetinu pod tržním konsenzem i červnovou hodnotou.
Oslabování zelených bankovek ve středu vytvořilo příznivé podhoubí pro měny rozvíjejících se trhů. Ilustrační foto: Pixabay.com
Oslabování zelených bankovek ve středu vytvořilo příznivé podhoubí pro měny rozvíjejících se trhů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Meziroční jádrová inflace pak zcela odpovídala odhadům, když poklesla rovněž o 0,1 procentního bodu 3,2 procenta meziročně. V rámci struktury došlo k oživení dynamiky nájemného, která o měsíc dříve překvapivě silně zpomalila. Na oddíl bydlení v červenci připadal téměř veškerý meziměsíční nárůst jádrových cen, zatímco ostatní položky rostly mnohem mírněji.

Celkově aktuální údaje z našeho pohledu spolu s ochlazující reálnou ekonomikou umožní americké centrální bance, Fedu, zahájení cyklu snižování úrokových sazeb již na příštím zasedání (18. září). Zda půjde o „cut“ o 25 nebo 50 bazických bodů, by měla rozhodnout další data. My se momentálně přikláníme stále k mírnějšímu snížení o standardních 25 bazických bodů.

Dolar ve středu na devizových trzích slábnul. Proti euru odpoledne ztrácel 0,3 procenta na 1,10 USD/EUR. Přispět k tomu mohla výše zmíněná nepatrně nižší inflace v USA. Oslabování zelených bankovek naopak vytvořilo příznivé podhoubí pro měny rozvíjejících se trhů. Mírné posílení bylo patrné i v případě české koruny, která se odpoledne obchodovala proti euru silnější o 0,2 procenta na 25,14 CZK/EUR a proti americkému dolaru dokonce o 0,5 procenta na 22,80 CZK/USD.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena