Inflace v USA opět klesla, zlatu to nahrává na další růst

Se začátkem nového roku přicházejí také zprávy ohledně hodnot inflace ve Spojených státech. Index spotřebitelských cen CPI činí za prosinec 6,5 procenta, což trhy předem očekávaly. Z dat je jasné, že inflace v Americe pomalu ale jistě klesá.
Podle aktuálních prognóz by cena zlata letos mohla opět pokořit laťku 2 000 dolarů za troyskou unci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ze středečního projevu šéfa americké centrální banky, Fedu, Jerome Powella na konferenci pořádané švédskou centrální bankou navíc zaznělo, že úrokové sazby by se v letošním roce měly vyšplhat nad pět procent a na této hranici nějakou dobu setrvat. Dlouhodobým cílem Fedu tak nadále zůstává snaha stlačit čísla inflace na ideální dvě procenta.

Na klesající inflaci pozitivně zareagovalo také zlato, jehož cena se přehoupla přes 1 900 dolarů za troyskou unci a dostala se tak na své osmiměsíční maximum – tedy nejvýše od dubna 2022. V letošním roce tak má šanci na dobré zhodnocení.

Začátek roku byl pro zlato velice pozitivní a jeho cena se vydala postupně vzhůru. Před uveřejněním dat o inflaci činila jeho hodnota zhruba 1 882 dolarů za trojskou unci.

Koncem roku 2022 bylo zlato ještě níže, a to na úrovni kolem 1 825 dolarů za trojskou unci. V korunovém vyjádření si investoři také polepšili, zlato se přehouplo přes hranici 42 000 korun, což jsou podobné hodnoty jako v říjnu 2022.

V posledním čtvrtletí nepomáhá cenám zlata především agresivní měnová politika ze strany Fedu, který se zvyšováním sazeb snaží zkrotit vysoká čísla inflace. Ta ale od října 2022 postupně klesá, což by mohlo do budoucna znamenat zpomalení měnové politiky a následný nárůst cen žlutého kovu.

Podle aktuálních prognóz by jeho cena mohla letos opět pokořit laťku 2 000 dolarů za troyskou unci. Vše bude ale záležet na dalších datech o inflaci, politice Fedu, geopolitickém napětí nebo také rostoucí poptávce ze strany Číny, která po covidových lockdownech opět otevírá své trhy.

Autor je analytik společnosti Zlaťáky.cz
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB