Inflace v USA opět klesla, zlatu to nahrává na další růst

Názor
Se začátkem nového roku přicházejí také zprávy ohledně hodnot inflace ve Spojených státech. Index spotřebitelských cen CPI činí za prosinec 6,5 procenta, což trhy předem očekávaly. Z dat je jasné, že inflace v Americe pomalu ale jistě klesá.
Podle aktuálních prognóz by cena zlata letos mohla opět pokořit laťku 2 000 dolarů za troyskou unci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ze středečního projevu šéfa americké centrální banky, Fedu, Jerome Powella na konferenci pořádané švédskou centrální bankou navíc zaznělo, že úrokové sazby by se v letošním roce měly vyšplhat nad pět procent a na této hranici nějakou dobu setrvat. Dlouhodobým cílem Fedu tak nadále zůstává snaha stlačit čísla inflace na ideální dvě procenta.

Na klesající inflaci pozitivně zareagovalo také zlato, jehož cena se přehoupla přes 1 900 dolarů za troyskou unci a dostala se tak na své osmiměsíční maximum – tedy nejvýše od dubna 2022. V letošním roce tak má šanci na dobré zhodnocení.

Začátek roku byl pro zlato velice pozitivní a jeho cena se vydala postupně vzhůru. Před uveřejněním dat o inflaci činila jeho hodnota zhruba 1 882 dolarů za trojskou unci.

PSALI JSME:
S počátkem roku 2023 stoupá zlato jako o závod

Koncem roku 2022 bylo zlato ještě níže, a to na úrovni kolem 1 825 dolarů za trojskou unci. V korunovém vyjádření si investoři také polepšili, zlato se přehouplo přes hranici 42 000 korun, což jsou podobné hodnoty jako v říjnu 2022.

V posledním čtvrtletí nepomáhá cenám zlata především agresivní měnová politika ze strany Fedu, který se zvyšováním sazeb snaží zkrotit vysoká čísla inflace. Ta ale od října 2022 postupně klesá, což by mohlo do budoucna znamenat zpomalení měnové politiky a následný nárůst cen žlutého kovu.

Podle aktuálních prognóz by jeho cena mohla letos opět pokořit laťku 2 000 dolarů za troyskou unci. Vše bude ale záležet na dalších datech o inflaci, politice Fedu, geopolitickém napětí nebo také rostoucí poptávce ze strany Číny, která po covidových lockdownech opět otevírá své trhy.

Autor je analytik společnosti Zlaťáky.cz
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Výhled na zlato v roce 2023

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.