Ze středečního projevu šéfa americké centrální banky, Fedu, Jerome Powella na konferenci pořádané švédskou centrální bankou navíc zaznělo, že úrokové sazby by se v letošním roce měly vyšplhat nad pět procent a na této hranici nějakou dobu setrvat. Dlouhodobým cílem Fedu tak nadále zůstává snaha stlačit čísla inflace na ideální dvě procenta.
Na klesající inflaci pozitivně zareagovalo také zlato, jehož cena se přehoupla přes 1 900 dolarů za troyskou unci a dostala se tak na své osmiměsíční maximum – tedy nejvýše od dubna 2022. V letošním roce tak má šanci na dobré zhodnocení.
Začátek roku byl pro zlato velice pozitivní a jeho cena se vydala postupně vzhůru. Před uveřejněním dat o inflaci činila jeho hodnota zhruba 1 882 dolarů za trojskou unci.
Koncem roku 2022 bylo zlato ještě níže, a to na úrovni kolem 1 825 dolarů za trojskou unci. V korunovém vyjádření si investoři také polepšili, zlato se přehouplo přes hranici 42 000 korun, což jsou podobné hodnoty jako v říjnu 2022.
V posledním čtvrtletí nepomáhá cenám zlata především agresivní měnová politika ze strany Fedu, který se zvyšováním sazeb snaží zkrotit vysoká čísla inflace. Ta ale od října 2022 postupně klesá, což by mohlo do budoucna znamenat zpomalení měnové politiky a následný nárůst cen žlutého kovu.
Podle aktuálních prognóz by jeho cena mohla letos opět pokořit laťku 2 000 dolarů za troyskou unci. Vše bude ale záležet na dalších datech o inflaci, politice Fedu, geopolitickém napětí nebo také rostoucí poptávce ze strany Číny, která po covidových lockdownech opět otevírá své trhy.
Autor je analytik společnosti Zlaťáky.cz
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com