Inflace v USA ubírá z kupní síly domácností

Názor
Americké tržby v maloobchodě v únoru výrazně zpomalily svou dynamiku. Po lednovém meziměsíčním nárůstu o 4,9 procenta si v únoru připsaly „jen“ 0,3 procenta, což může indikovat, že spotřebitelé omezili některé svoje zbytné výdaje s tím, jak zvýšená inflace ukrajuje z jejich kupní síly.
Nárůst tržeb v nominálním vyjádření byl tažen především vyššími výdaji na pohonné hmoty. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dokládá to i fakt, že nárůst tržeb v nominálním vyjádření byl tažen především vyššími výdaji na pohonné hmoty. Po vyloučení tohoto vlivu se tržby oproti lednu snížily o 0,2 procenta. V následujících měsících je navíc pravděpodobné jejich další zhoršení s tím, jak budou do inflace dále prosakovat zvýšené ceny komodit a energií v důsledku konfliktu na Ukrajině.

Náznak posunu ve vyjednávání mezi Ukrajinou a Ruskem ve středu potěšil akciové trhy. Evropské trhy tak výrazně posílily a krátce po otevření byly v černých číslech i americké indexy. Optimismus přinesly zprávy o tom, že došlo k určitému posunu ve vyjednávání o případné neutralitě Ukrajiny.

PSALI JSME:
Fed ve středu zvýší úrokové sazby

Další výrazný impulz přineslo i večerní zveřejnění rozhodnutí americké centrální banky (Fed) ohledně nastavení úrokových sazeb. Všeobecně se očekávalo, že Fed zvýší poprvé od roku 2018 sazby, a to o 25 bazických bodů, čímž zároveň zahájí cyklus zpřísňování měnové politiky.

Zlepšení situace na geopolitické scéně ve středu podpořilo i regionální měny. Koruna byla oproti úterku silnější o zhruba 20 haléřů a pohybovala se poblíž 25,70 CZK/EUR. Od začátku týdne si tak v prostředí odeznívající rizikové averze připsala k euru již 40 haléřů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v ČR i USA nahrává růstu sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB