Inflace v USA ubírá z kupní síly domácností

Názor
Americké tržby v maloobchodě v únoru výrazně zpomalily svou dynamiku. Po lednovém meziměsíčním nárůstu o 4,9 procenta si v únoru připsaly „jen“ 0,3 procenta, což může indikovat, že spotřebitelé omezili některé svoje zbytné výdaje s tím, jak zvýšená inflace ukrajuje z jejich kupní síly.
Nárůst tržeb v nominálním vyjádření byl tažen především vyššími výdaji na pohonné hmoty. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dokládá to i fakt, že nárůst tržeb v nominálním vyjádření byl tažen především vyššími výdaji na pohonné hmoty. Po vyloučení tohoto vlivu se tržby oproti lednu snížily o 0,2 procenta. V následujících měsících je navíc pravděpodobné jejich další zhoršení s tím, jak budou do inflace dále prosakovat zvýšené ceny komodit a energií v důsledku konfliktu na Ukrajině.

Náznak posunu ve vyjednávání mezi Ukrajinou a Ruskem ve středu potěšil akciové trhy. Evropské trhy tak výrazně posílily a krátce po otevření byly v černých číslech i americké indexy. Optimismus přinesly zprávy o tom, že došlo k určitému posunu ve vyjednávání o případné neutralitě Ukrajiny.

PSALI JSME:
Fed ve středu zvýší úrokové sazby

Další výrazný impulz přineslo i večerní zveřejnění rozhodnutí americké centrální banky (Fed) ohledně nastavení úrokových sazeb. Všeobecně se očekávalo, že Fed zvýší poprvé od roku 2018 sazby, a to o 25 bazických bodů, čímž zároveň zahájí cyklus zpřísňování měnové politiky.

Zlepšení situace na geopolitické scéně ve středu podpořilo i regionální měny. Koruna byla oproti úterku silnější o zhruba 20 haléřů a pohybovala se poblíž 25,70 CZK/EUR. Od začátku týdne si tak v prostředí odeznívající rizikové averze připsala k euru již 40 haléřů.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v ČR i USA nahrává růstu sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vánoční symboly za pět prstů

Poradna
Polovina adventu za námi a vy pořád počítáte? Jak letošní Vánoce finančně utáhnout, co oželet a kde ušetřit? Jestli vás napadlo, že tentokrát pořídíte takříkajíc za pět prstů tradiční vánoční symboly, tedy stromek a kapra, pak vám můžeme poradit, že to není dobrý nápad, jak si finančně pomoci. Raději omezte punč a rohlíčky.