Inflace vystoupala na 18 procent

Názor
Poté, co se inflace začala zadýchávat, chytla druhý dech a opět zvýšila své tempo. Růst cen se projevuje hlavně na nezbytných položkách spotřebního koše, což bude zhoršovat finanční situaci v rodinách. Do vážných problémů se mohou dostávat hlavně sociálně nejslabší.
Největší cenový skok byl zaznamenán u zemního plynu, který meziročně zdražil o 86 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v září na úroveň 18 procent. Tempo růstu cen tak přestalo klesat a opět se zvýšilo. Jde o negativní zprávu, která nám naznačuje, že problém vysoké inflace nás může trápit déle, než bychom si přáli. Lidé by se měli připravit na to, že nadále bude klesat kupní síla jejich úspor. Zvláště sociálně nejslabší část společnosti se může dostávat do finančních problémů.

Mezi nejrychleji zdražující položky spotřebního koše patří elektřina. Ta zaznamenala meziroční růst ceny o 37,8 procenta. Ještě větší cenový skok byl zaznamenán u zemního plynu, který zdražil o 85,9 procenta. Připlatí si i lidé používající tuhá paliva, kterým se zvýšily ceny o 55,8 procenta.

Lidé neušetří ani na potravinách. Zvláště pečení vánočního cukroví se letos opravdu prodraží. To dokládá růst ceny mouky o 61 procent, másla o 50,5 procenta, mléka o 50,1 procenta a cukru o 33,8 procenta. Přesto lze očekávat, že si lidé budou častěji připravovat jídlo doma, protože ceny stravovacích služeb se zvýšily o 26 procent.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace: Experty zaskočil růst cen energií či masa

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …