Inflace za květen v Česku klesne, ale na dvouprocentní cíl ČNB se nevrátí

Růst spotřebitelských cen v ČR v dubnu zrychlil v meziročním vyjádření z rovných dvou procent v únoru a březnu na 2,9 procenta. Opětovné vzdálení se od cíle České národní banky (ČNB) bylo analytiky i centrální bankou očekáváno. Co ale překvapilo, byla intenzita, s jakou k tomu došlo. Odhady se totiž pro duben pohybovaly kolem 2,5 procenta.
Opětovné vzdálení se od inflačního cíle České národní banky bylo analytiky i centrální bankou očekáváno. Co ale překvapilo, byla intenzita, s jakou k tomu došlo. Ilustrační foto: faei.cz

Na vyšší inflaci, než se čekalo, se v dubnu dominantně podílel překvapivě silný nárůst cen potravin. V předchozích měsících jsme přitom byli svědky umírněné dynamiky, v mnoha případech ceny potravin přímo meziměsíčně klesaly.

Zásadní otázkou tak je, zda dochází k obratu dosud příznivého trendu. To by totiž mělo konsekvence pro vývoj celkové inflace ve zbytku roku. K jejímu návratu na dvouprocentní cíl v únoru a březnu významně přispěl právě meziroční pokles cen potravin.

Dostupné informace však pokračující zdražování neindikují. Ba právě naopak. Výsledky předstihového šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) o cenách potravin za květen ukazují na jejich meziměsíční pokles.

Jeho intenzita by podle sezonně očištěných dat měla dokonce zhruba odpovídat míře dubnového nárůstu. Jinými slovy by se ceny potravin za těchto okolností v průměru vrátily přibližně tam, kde se nacházely před dubnovým nárůstem.

To by nahrávalo hypotéze, že dubnové zdražení mohlo souviset s efektem brzkých Velikonoc a bylo tak jen dočasné. Tlak na růst cen potravin totiž nevytváří ani ceny potravinářských a zemědělských výrobců, kde k žádnému zásadnímu výkyvu směrem vzhůru v předešlých měsících nedošlo.

Na vyšší inflaci v průběhu února až dubna působily rovněž pohonné hmoty, které za toto období zdražily skoro o devět procent. Vliv měly vyšší ceny surové ropy na světových trzích a slabší koruna. Ropa však během května zlevnila a koruna posílila. Ceny u čerpacích stanic tento vývoj následovaly.

Je tak pravděpodobné, že inflace v květnu klesne. Vrátit by se mohla k trajektorii, kterou centrální banka očekává, tedy ke 2,5 procenta meziročně. Z měnově-politického hlediska bude ale důležitější vývoj jádrové inflace a především pak cen služeb, které zatím stále rostou rychlým tempem.

V jejich vývoji by se mohly v následujících měsících mísit dva protichůdné vlivy. Na straně jedné přísná měnová politika a klesající ceny energií, na té druhé pak poměrně svižně oživující domácí poptávka.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB