Inflace zaskočila ekonomy i centrální banku, takový růst cen nikdo nečekal. A bude hůř

Názor
Červencová inflace ekonomy zaskočila svojí razancí. V meziročním vyjádření dosáhla 3,4 procenta, když ji táhlo zdražování služeb, včetně ubytování, nebo jídel v restauracích. Takový růst spotřebitelských cen nikdo nečekal. Česká národní banka (ČNB) pracuje ve své aktuální prognóze s odhadem červencové inflace na úrovni tří procent. Ekonomové zpravidla vyhlíželi inflaci pod třemi procenty. 
Centrální banka bude muset přistoupit zřejmě ke dvojímu zvýšení své základní úrokové sazby ještě letos před koncem roku, aby se pokusila inflaci zchladit. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ceny rostou zejména kvůli zdražování automobilů a toho, co je napájí, tedy pohonných hmot. V případě růstu cen benzínu a nafty se stále projevuje efekt ponížené základny loňského roku, kdy se v důsledku pandemie historicky propadla cena ropy.

Automobily zdražují jak ty nové, tak ojeté. Ke zdražování nových aut, které se pak přenáší i na ty ojeté, dochází v důsledku stále přísnějších, například emisních limitů, které musí splňovat. Náklady výroby zvedá ale i aktuální nelehká situace v oblasti mezinárodní přepravy a výpadky v dodávkách komponent, například čipů.

PSALI JSME:
ČNB se více bojí inflace, než delta mutace covidu

Výrazně zdražuje ale také třeba pivo nebo tabák. V případě piva se projevuje růst mezd pracovníků v pivovarnictví, ale také například zdražování obalových materiálů. Tabák zdražuje vlivem pokračujícího růstu spotřební daně.

Celkově letos inflace převýší úroveň tří procent, ocitne se tak za celý rok mimo toleranční pásmo ČNB. Ke konci roku bude činit v meziročním vyjádření až čtyři procenta. Centrální banka bude muset přistoupit zřejmě ke dvojímu zvýšení své základní úrokové sazby ještě letos před koncem roku, aby se pokusila inflaci zchladit.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika roste, inflace zůstává výš a ČNB zvyšuje sazby

Zavřít reklamu ×
  1. Inflace zaskočila ekonomy i centrální banku, ale obyčejný člověk v ČR ji pociťuje již delší dobu a stále citelněji. Pane Kovando, některé Vaše příspěvky (velmi často o důchodcích, kteří svými důchody rozvracejí naši ekonomiku) jsou opravdu dost trapné….

  2. V tomto státě se už nikdy zlevnovat nebude i kdyby všeho bylo nadbytek.Raději se to vyveze na hnuj nebo skládku.

  3. Inflace je koroze měny, nedá se s ní rychle vyrovnat, je to dlouhodobé a bude pokles HDP a to několik roků. Jemně zvyšování úroků je chození okolo horké kaše. Rostoucí inflace a vysoké zadlužení státu to není dobrá situace a k tomu, mizerná opozice, která nemá na vladnuti

  4. Kdyz je nahodou deflace, tak CNB okamzite reaguje, aby se lidem nahodou nezhodnotily penize. A at to stoji, kolik chce. Kdyz vyleti inflace, lidem se penize znehodnocuji a CNB cuci a nedela nic. Hlavne, ze se centralni bankeri maji jak cunata v zite. Je to hnus velebnosti.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB