Inflace zvítězila nad penzijními fondy

Názor
V loňském roce některé penzijní fondy zaznamenaly ztráty kolem deseti procent. Lidem se tak mohlo stát, že do svého penzijního fondu celý rok posílali peníze, aby na konci roku zjistili, že se jejich naspořená částka zmenšila. 
Je na místě položit si otázku, zda je spoření na stáří prostřednictvím penzijních fondů to pravé ořechové. Bez státních příspěvků a dalších forem podpory by odpověď byla jednoznačná. Foto: Pixabay

Průměrný výnos transformovaných penzijních fondů dosáhl v loňském roce úrovně +0,7 procenta. Nejúspěšnější penzijní fond dosáhl zhodnocení +1,1 procenta. Naopak nejméně úspěšný transformovaný fond zhodnotil klientské úspory pouze o půl procenta.

Ještě hůře dopadly účastnické penzijní fondy. Jejich výnosy se v roce 2018 pohybovaly od záporné úrovně -10,1 procenta až do kladné +0,3 procenta. V plusu přitom byly pouze dva účastnické penzijní fondy.

Loňské výsledky penzijních fondů lze označit za špatné vzhledem k inflaci ve výši 2,1 procenta. Žádný z penzijních fondů totiž nedokázal inflaci porazit. Je tedy na místě položit si otázku, zda je spoření na stáří prostřednictvím penzijních fondů to pravé ořechové.

PSALI JSME:
Penzijní účastnické fondy ČSOB loni skončily ve ztrátě

Bez státních příspěvků a dalších forem podpory by odpověď byla jednoznačná. V případě započtení všech benefitů, které se kolem penzijních fondů vytvořily, je odpověď složitější a vychází z individuálních preferencí lidí ohledně míry rizika, výnosů a likvidity.

Penzijní fondy své ztráty či zanedbatelné výnosy obhajují nízkými úrokovými sazbami. Tato argumentace rozsvěcí malé světlo na konci tunelu, protože Česká národní banka úrokové sazby postupně zvyšuje.

Je však třeba brát v úvahu, že penzijní fondy investují i mimo Českou republiku, kde se úrokové sazby povětšinou pohybují na velmi nízkých úrovních. Lze tedy očekávat, že letošní rok bude pro penzijní fondy trochu úspěšnější než ten loňský. Inflaci však zřejmě žádný penzijní fond opět neporazí.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Počet Čechů, kteří si spoří na důchod, od roku 2012 setrvale klesá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.