
Největší nárůst zaznamenaly ceny potravin, jako jsou mléčné výrobky, oleje, či cukrovinky. Jedním z důvodů rostoucích cen cukroví mohou být rekordně vysoké ceny kakaa, způsobené klimatickými změnami a obchodními podmínkami. K růstu přispěly také vyšší ceny alkoholu a tabáku.
Dalším inflačním faktorem jsou ceny služeb, které nadále rostou díky silnému růstu reálných mezd. Navzdory chladnoucí ekonomice zůstává tento sektor „horký“ a představuje jedno z hlavních inflačních rizik. Kvůli dynamice trhu práce se zde efekt vyšších úrokových sazeb projevuje pomaleji než v jiných odvětvích.
Naopak ceny bydlení a energií se stabilizovaly. Růst spotřebitelských cen nadále brzdí také slabá zahraniční poptávka, a to zejména ze sousedního Německa. Ta je ovlivněna přetrvávajícími problémy evropského průmyslu, které zhoršuje vysoká cena energií i nejistota kolem hrozící celní války s USA.
Tyto pozitivní výsledky přicházejí jen pár dní poté, co se ČNB rozhodla snížit úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Bankovní rada však zůstává obezřetná.
„S tím, jak se míra restrikce měnové politiky postupně uvolňuje a některá dlouhodobější proinflační rizika přetrvávají, bude bankovní rada k dalšímu případnému uvolnění měnové politiky přistupovat velmi opatrně,“ uvádí bankovní rada ve svém prohlášení. Úrokové sazby v Česku nadále zůstávají vyšší, než u našich západních sousedů.
Ve středu jsme také obdrželi nová data o spotřebitelských cenách v USA, která ukázala vyšší než očekávaný růst inflace. Ceny rostly napříč všemi kategoriemi a trhy na tuto zprávu reagovaly negativně – všechny hlavní akciové sektory klesly, zatímco silnější očekávání vyšších úrokových sazeb v USA posílilo hodnotu dolaru. Koruna si však udržela stabilní kurz.
Otázkou zůstává, zda jde o změnu dlouhodobého trendu vývoje cenové hladiny, nebo jen o krátkodobý efekt zvýšené poptávky v důsledku mezinárodních obchodních nejistot. Spekuluje se, že spotřebitelé a podniky mohli urychlit nákupy a zásobování v obavách z hrozící celní války. Zajímavé je, že Donald Trump paradoxně vyzval k tomu, aby americká centrální banka úrokové sazby snížila.
Zatímco situace ve světě je nejasná, ceny pro Čechy se stabilizují. Vzhledem k přetrvávajícím rizikům pro globální obchod je obezřetný postup české centrální banky pochopitelný. Nezbývá než čekat, jak se situace mezi Evropou a USA vyvine, a jaký dopad to bude mít na českou ekonomiku.
Autor je investiční analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)