Inflační tlaky i trh práce v USA zůstávají silné

Ceny výrobců v USA potvrdily přetrvávající inflační tlaky. V lednu ceny průmyslových producentů (PPI) meziměsíčně vzrostly o 0,7 procenta (nejvíce od června 2022, pozn. aut.), což viditelně překonalo tržní konsenzus (0,4 %). Cenový růst byl navíc poměrně široce rozprostřen, když se týkal nejen energetických, ale i jádrových PPI.
Dolar ve čtvrtek kromě dat podpořila svým jestřábím výrokem také Loretta Mesterová, prezidentka clevelandského Fedu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po úterní spotřebitelské inflaci tedy jde v tomto týdnu o další data potvrzující robustnost inflačních tlaků v USA. Ani napětí na americkém trhu práce se stále nezmírňuje. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 194 tisíc oproti očekáváným 200 tisícům.

Naopak počet nově zahájených staveb vlivem utlumené poptávky v prostředí zvýšených úrokových sazeb z hypoték pátý měsíc v řadě klesal. Celkově tak čtvrteční statistiky z našeho pohledu nahrávají pokračujícímu utahování měnové politiky v USA.

Dolar ve čtvrtek kromě dat podpořila svým jestřábím výrokem také Loretta Mesterová, prezidentka clevelandského Fedu (americké centrální banky, pozn. red.). Na posledním zasedání totiž podle svých slov viděla přesvědčivé ekonomické důvody pro další zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Dolar reagoval posílením pod 1,07 USD/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB