Inflační tlaky i trh práce v USA zůstávají silné

Názor
Ceny výrobců v USA potvrdily přetrvávající inflační tlaky. V lednu ceny průmyslových producentů (PPI) meziměsíčně vzrostly o 0,7 procenta (nejvíce od června 2022, pozn. aut.), což viditelně překonalo tržní konsenzus (0,4 %). Cenový růst byl navíc poměrně široce rozprostřen, když se týkal nejen energetických, ale i jádrových PPI.
Dolar ve čtvrtek kromě dat podpořila svým jestřábím výrokem také Loretta Mesterová, prezidentka clevelandského Fedu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po úterní spotřebitelské inflaci tedy jde v tomto týdnu o další data potvrzující robustnost inflačních tlaků v USA. Ani napětí na americkém trhu práce se stále nezmírňuje. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl na 194 tisíc oproti očekáváným 200 tisícům.

Naopak počet nově zahájených staveb vlivem utlumené poptávky v prostředí zvýšených úrokových sazeb z hypoték pátý měsíc v řadě klesal. Celkově tak čtvrteční statistiky z našeho pohledu nahrávají pokračujícímu utahování měnové politiky v USA.

Dolar ve čtvrtek kromě dat podpořila svým jestřábím výrokem také Loretta Mesterová, prezidentka clevelandského Fedu (americké centrální banky, pozn. red.). Na posledním zasedání totiž podle svých slov viděla přesvědčivé ekonomické důvody pro další zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Dolar reagoval posílením pod 1,07 USD/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Spotřebitelská poptávka v USA na začátku roku výrazně ožila. Šlápne Fed na plyn?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.