Internet je dnes pro českou ekonomiku významný zhruba jako celé stavebnictví

Názor
Dnes je to přesně třicet let od připojení České republiky k internetu. Od té doby zaznamenal obrovský rozmach, který poznamenal život každého z nás. A také dal vzniknout internetové ekonomice. Ta dnes představuje zhruba 5,5 procenta hrubého domácího produktu České republiky, tedy přibližně 360 miliard korun ročně. Její význam je tak srovnatelný třeba se stavebnictvím. Impuls ji dodala i pandemie.
Dnes je to přesně třicet let od připojení České republiky k internetu. Od té doby zaznamenal obrovský rozmach, který poznamenal život každého z nás. Ilustrační foto: Pixabay.com

Internetová ekonomika zahrnuje zejména příslušný segment informačních a telekomunikačních technologií v průmyslu a ve službách, internetová média a samozřejmě sféru internetového obchodování, čili e-commerce. Česká republika vykazuje jeden z nejvyšších počtů internetových obchodů v přepočtu na obyvatele na světě, více než 50 tisíc.

V Česku také roste nejvýrazněji ze všech zemí EU podíl lidí, kteří nakupují přes internet. V roce 2016 celkem 57 procent z těch obyvatel ČR, kteří používají internet, uvedlo, že přes něj také nakupují. V roce 2021 už takto odpovědělo hned 84 procent z nich. To značí nárůst o 27 procentních bodů, který je za období let 2016 až 2021 nejvýraznější ze všech zemí EU.

PSALI JSME:
Zákazníci odcházejí z obchodních center na internet

Česko se tak zařadilo mezi evropské velmoci internetového nakupování. Větší podíl uživatelů internetu nakupuje on-line v celé EU už jen v Nizozemsku, Dánsku, Švédsku a Irsku. Česká republika se tak řadí mezi pětici zemí EU, kde lidé přes internet nakupují vůbec nejvíce. Údaje pocházejí z pravidelného šetření Eurostatu.

Je to právě také rozmach internetu a e-commerce, díky němuž se hned pět úspěšných podnikatelů zařadilo mezi dvacítku nejbohatších Čechů dle Forbesu. Internet samozřejmě tak či onak využívají prakticky všichni byznysmeni.

PSALI JSME:
Nákupů přes internet rekordně přibylo. Stoupá ale i riziko pro spotřebitele

Čistě díky němu se ale mezi ty úplně nejbohatší vyhoupli Aleš Zavoral, zakladatel e-shopu Alza.cz, Ivo Lukačovič, zakladatel vyhledávače Seznam.cz, Ondřej Tomek, jenž stál u zrodu vyhledávače Centrum.cz, a z velké části také Pavel Baudiš a Eduard Kučera, kteří položili základy původně antivirové, dnes spíše již technologické společnosti Avast.

Čtvrtina těch úplně nejzámožnějších Čechů tak zbohatla právě hlavně díky internetu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Převzetí Avastu je historicky největší akvizicí původem české firmy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.