Internetové (ne)bezpečí: Před kyberzločinci není ochrana?

Analýza
Zatímco v roce 2011 zaznamenala policie 1502 případů kybernetické kriminality, vloni už to bylo téměř sedm tisíc. Podle průzkumu společnosti Kaspersky Lab se přitom dvě třetiny internetových uživatelů domnívají, že úplné soukromí je v dnešním digitálním světě nemožné. Možná i proto se příliš nebrání, na což mohou v budoucnu doplatit.
Ilustrační foto: Pixabay

Když se osobní data dostanou do rukou kybernetických zločinců, mohou nastat velké potíže. I přes to je více než čtvrtina Čechů (27 %) ochotná je sdílet s někým cizím výměnou za to, že dostane něco zdarma. Třetina lidí (40 %) je u nás dokonce ochotná za peníze poskytnout zcela neznámému člověkovi kompletní přístup ke svým soukromým údajům. Ukázal to průzkum známé počítačové společnosti Kaspersky Lab.

Dvě třetiny českých internetových uživatelů (66 procent) si přitom myslí, že úplné soukromí je v dnešním digitálním světě nemožné. Možná i proto nemají takovou snahu si jej hlídat, a naopak se rozhodnou na svých osobních datech vydělat – prodají je. Což se do budoucna můžu ukázat jako zásadní chyba. Od roku 2011, kdy policie sleduje počet trestných činů spáchaných v kyberprostoru, takových případů setrvale přibývá. „Jde o nárůst o více než 1 000 skutků,“ sdělila policie.

PSALI JSME:
Máte v mobilu nějakou finanční aplikaci? Buďte ve střehu

Kriminalisté evidují například různé nenávistné projevy na sociálních sítích, šíření poplašných zpráv, dětskou pornografii, ale rovněž krádeže hesel od bankovních účtů a dalších citlivých informací nebo převzetí identity dané osoby.

Hollywoodské trable

Sdělování citlivých dat nebo osobních stanovisek může mít výrazný negativní dopad třeba na práci daného uživatele. Přesvědčil se o tom například James Gunn, který režíroval oba díly hollywoodského trháku Strážci galaxie. Jenže posléze vyšlo najevo, že Gunn na Twitteru před lety vtipkoval o pedofilii, znásilnění, holokaustu či terorismu. „Nejlepší na tom být znásilňovaný, je to, když je po všem a říkáš si ‚páni, to je příjemný nebýt znásilňovaný‘,“ napsal například před lety.

PSALI JSME:
S kybernetickým útokem je to jako s přepadením. Začnete ho brát vážně, až když se stane

Společnost Disney se vloni v létě od jeho výroků distancovala a dokonce oznámila ukončení pracovního poměru. „Urážky a prohlášení objevená na Jamesově Twitteru jsou neobhajitelná a neslučitelná s hodnotami našeho studia. Přerušili jsme s ním pracovní kontakt,“ sdělil v prohlášení Alan Horn z Walt Disney studios.

Gunn se posléze snažil zachránit, co se dá, a za své starší příspěvky se omluvil. „Moje výroky z doby před bezmála deseti lety pramenily z nešťastné snahy provokovat. Litoval jsem toho po celý čas -nejen proto, že jsou hloupé, necitlivé a zdaleka ne vtipné, ale také proto, že ve skutečnosti takový nejsem,“ vzkázal Gunn. Nakonec pro něj všechno dobře dopadlo, Walt Disney studios nakonec couvlo, třetí díl Strážců galaxie natočí přece jen James Gunn.

PSALI JSME:
Lidé i firmy při využívání profesní sítě LinkedIn často chybují

Potíže v práci

Pro Gunna to ještě nakonec dopadlo dobře, ale spousta jiných „neznámých“ lidí má prostě kvůli svým výrokům na sociálních sítích vážné potíže v práci a kariéře. Zaměstnavatelé totiž čím dál častěji vyhledávají osobní profily případných zaměstnanců, aby si zjistili jejich sociální status, prestiž a celkové vystupování. Průzkum společnosti Career Builder ukázal, že 57 procent zaměstnavatelů se rozhodlo nepřijmout kandidáty na základě jejich sebeprezentace na sociálních sítích. A 34 procent jich pak uvedlo, že muselo napomenout nebo propustit zaměstnance kvůli obsahu, který veřejně sdíleli online.

Pokud se osobní informace dostanou prostřednictvím internetu do nesprávných rukou, může mít taková situace nemilé následky v reálném světě. Průzkum společnosti Kaspersky Lab odhalil, že se k datům bezmála třetiny českých uživatelů dostal někdo cizí bez jejich povolení. U více než třetiny z nich se pak tato situace projevila vyšší mírou stresu. Asi pětina lidí pak kvůli tomuto narušení soukromí přišlo o své peníze. A čtvrtinu uživatelů zase obtěžoval spam nebo nevyžádané reklamy.

PSALI JSME:
Kybernetická kriminalita: Stále se málo chráníme

I proto se naštěstí velká část českých uživatelů snaží svá zařízení nebo data nějakým způsobem ochránit. Většinou chrání svůj počítač, tablet nebo mobil heslem. Třetina pak pravidelně kontroluje a mění nastavení soukromí u svých zařízení, služeb nebo aplikací. Poměrně rozšířeným způsobem, jak si chránit osobní život, je i překrývání webkamer – k tomu se uchyluje 25 procent Čechů. Pokročilou techniku šifrování dat někdy použilo 21 procent mužů a pouze 11 procent žen.

„Tajemství by měla zůstat v bezpečí a k únikům dat by pokud možno nemělo docházet vůbec. Kombinací praktických kroků a účinných bezpečnostních řešení lze dosáhnout stavu, kdy všechna uživatelská data na jakémkoliv zařízení, budou v bezpečí,“ řekla Marina Titova, ředitelka spotřebitelského marketingu ve společnosti Kaspersky Lab.

PSALI JSME:
K čemu je dobré pojištění internetových rizik

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB