Internetový maloobchod dál zrychluje

Názor
Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut v únoru proti lednu vzrostly o 2,8 procenta. Meziroční propad tržeb se tak snížil na -5,8 procenta z předchozích -8,9 procenta. My jsme naopak čekali podobný meziroční pokles jako v předchozím měsíci a medián trhu činil mínus osm procent. Po očištění o kalendářní efekty činí meziroční pokles maloobchodu tři procenta.
Internetový maloobchod dál zrychluje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Prodej a opravy aut po předchozím meziměsíčním růstu o šest procent v únoru klesly o 1,2 procenta, což byl mírně slabší pokles, než jsme očekávali. Jejich meziroční pokles činí 2,9 procenta a po očištění o kalendářní vlivy 1,5 procenta.

Celkové maloobchodní tržby se zahrnutím prodeje aut tak meziročně v únoru klesly o 4,9 procenta oproti lednovému poklesu o 7,6 procenta. Výsledek tak předčil všechny odhady, když medián ukazoval na -8,7 procenta (náš odhad činil -8,4 %).

V únoru meziměsíčně rostly zejména tržby za nepotravinářské zboží, a to o čtyři procenta. U potravin růst činil 1,9 procenta meziměsíčně a u pohonných hmot 1,3 procenta. Stále platí, že růst prodejů se odehrává přes internet, kde tržby zrychlily meziroční růst na 41,7 procenta po předchozích 34,4 procenta, zatímco v kamenných obchodech tržby klesají mnohdy v podobném rozsahu.

PSALI JSME:
Maloobchod prochází radikální transformací

V situaci pokračujících pandemických opatření a klesající spotřebitelské důvěry se nabízí hypotéza o pozitivním vlivu růstu čistých mezd na spotřebu českých domácností.

To je něco s čím naše celoroční prognóza počítá. Za celý rok čekáme mírný růst maloobchodních tržeb o 1,2 procenta, nicméně i přes únorové pozitivní překvapení na straně maloobchodu stále platí, že průběh pandemie v ČR v první polovině letošního roku spíše ukazuje na riziko horšího výsledku.

Březen pravděpodobně přinese spíše slabá čísla. Od poloviny dubna uvidíme určité rozvolnění, ale s nejistým dopadem v dalších měsících, neboť ekonomika stále čeká na imunizaci obyvatelstva či efektivnější testování.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Otevírání obchodů se blíží. Češi v nákupním boomu utratí až 200 miliard

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru