Internetový maloobchod dál zrychluje

Názor
Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut v únoru proti lednu vzrostly o 2,8 procenta. Meziroční propad tržeb se tak snížil na -5,8 procenta z předchozích -8,9 procenta. My jsme naopak čekali podobný meziroční pokles jako v předchozím měsíci a medián trhu činil mínus osm procent. Po očištění o kalendářní efekty činí meziroční pokles maloobchodu tři procenta.
Internetový maloobchod dál zrychluje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Prodej a opravy aut po předchozím meziměsíčním růstu o šest procent v únoru klesly o 1,2 procenta, což byl mírně slabší pokles, než jsme očekávali. Jejich meziroční pokles činí 2,9 procenta a po očištění o kalendářní vlivy 1,5 procenta.

Celkové maloobchodní tržby se zahrnutím prodeje aut tak meziročně v únoru klesly o 4,9 procenta oproti lednovému poklesu o 7,6 procenta. Výsledek tak předčil všechny odhady, když medián ukazoval na -8,7 procenta (náš odhad činil -8,4 %).

V únoru meziměsíčně rostly zejména tržby za nepotravinářské zboží, a to o čtyři procenta. U potravin růst činil 1,9 procenta meziměsíčně a u pohonných hmot 1,3 procenta. Stále platí, že růst prodejů se odehrává přes internet, kde tržby zrychlily meziroční růst na 41,7 procenta po předchozích 34,4 procenta, zatímco v kamenných obchodech tržby klesají mnohdy v podobném rozsahu.

PSALI JSME:
Maloobchod prochází radikální transformací

V situaci pokračujících pandemických opatření a klesající spotřebitelské důvěry se nabízí hypotéza o pozitivním vlivu růstu čistých mezd na spotřebu českých domácností.

To je něco s čím naše celoroční prognóza počítá. Za celý rok čekáme mírný růst maloobchodních tržeb o 1,2 procenta, nicméně i přes únorové pozitivní překvapení na straně maloobchodu stále platí, že průběh pandemie v ČR v první polovině letošního roku spíše ukazuje na riziko horšího výsledku.

Březen pravděpodobně přinese spíše slabá čísla. Od poloviny dubna uvidíme určité rozvolnění, ale s nejistým dopadem v dalších měsících, neboť ekonomika stále čeká na imunizaci obyvatelstva či efektivnější testování.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Otevírání obchodů se blíží. Češi v nákupním boomu utratí až 200 miliard

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Lidé v březnu neměli kde nakupovat

Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut (podle údajů Českého statistického úřadu, pozn. red.) v březnu proti únoru klesly o 1,6 procenta. Počítali jsme s jejich mírnějším poklesem o 0,1 procenta, ale s ohledem …

Benzín i nafta zdražují a zdražovat budou

Benzin i nafta v Česku v uplynulém týdnu mírně zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,58 koruny, před týdnem byl o sedm haléřů levnější.

Ekonomika na začátku silné expanze

Meziroční data z reálné ekonomiky začnou od března vykazovat silnou expanzi, která je daná srovnáním s loňským vypuknutím pandemie. Na meziměsíční bázi nicméně čekáme v případě maloobchodu slabé údaje, protože …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru