Intervence ČNB proti oslabení koruny v červnu zesílily

Názor
Česká národní banka (ČNB) v červnu intervenovala v objemu 7,1 miliardy eur, po květnových 3,5 miliardy eur. Rozsah spotových operací tak překonal náš odhad na základě bilance centrální banky (5,1 mld. eur). Zveřejněn byl také stav devizových rezerv centrální banky ke konci července, který dosáhl 144,7 miliardy eur a od konce června se snížil o 4,2 miliardy eur.
Intervence ČNB proti oslabení koruny v červnu zesílily. Ilustrační foto: FAEI.cz

To by sice mohlo indikovat o něco menší objem červencových intervencí, než jsme dosud odhadovali (cca 8 mld. eur, pozn. aut.), stav devizových rezerv však ovlivňují i výkyvy kurzu a výkonnost aktiv v bilanci centrální banky, jako jsou akcie nebo dluhopisy, proto tomu tak nutně nemusí být.

Koneckonců v květnu i červnu byly oproti našim odhadům na základě bilance ČNB skutečné intervence nakonec vždy vyšší. Tlak na oslabení koruny by měl být podle nás udržován pokračujícím deficitem zahraničního obchodu, respektive celého běžného účtu platební bilance.

PSALI JSME:
ČNB má za sebou další intervenční měsíc

Kromě pravděpodobně již brzy vrcholícího úrokového diferenciálu a reálného posilování kurzu v návaznosti na vyšší tuzemskou inflaci ve srovnání se zahraničím, koruně navíc stále nepomáhá ani globální sentiment, který favorizuje v době zvýšené nejistoty především dolar.

Do konce roku tak očekáváme oslabení koruny, které bude vycházet z fundamentů a které nebude ČNB plně neutralizovat svými intervencemi.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Devizové intervence ČNB zřejmě trvají a bohužel dokonce sílí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Euro těsně pod paritou

Evropské akciové trhy byly v úterý výrazně v zeleném, což zvedlo náladu i společné evropské měně. Ta se dostala těsně pod paritu na úroveň 0,99 USD/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem byla o 1,25 procenta silnější.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB