Investice do nemovitostního fondu. Čím je zajímavá?

Názor
Nákup investiční nemovitosti je v poslední době stále častěji zmiňovanou investiční možností. Úroky hypotečních úvěrů jsou stále přijatelné, ekonomice se daří a kvůli stále rostoucím cenám nemovitostí rostou i nájmy. Nákup konkrétní nemovitosti ale není pro každého. Vysoké ceny, neplatící nájemníci a starosti s nemovitostí. To jsou rizika nákupu investiční nemovitosti. Řešení může být investování přes nemovitostní fond, kde je vstupní investice výrazně nižší a správu nemovitostí za nás řeší fond. 
Nemovitostní fondy se mohou dělit dle toho, na jaké nemovitosti primárně cílí. Tedy na rezidenční nemovitosti, komerční nemovitosti a průmyslové areály či skladovací plochy. Foto: Pixabay

Nemovitostní fondy se minimálně u nás v minulých letech těšily velké oblibě. Jejich majetek pod správou meziročně roste o 32 % a jen za loňský rok Češi investovali do nemovitostních fondů přes sedm miliard korun.

Zajímavostí je, že čeští investoři silně preferují domácí fondy oproti zahraniční konkurenci (přes 98 % prostředků je investováno do českých nemovitostních fondů). Na trhu je k dispozici minimálně sedm otevřených podílových fondů, několik uzavřených v distribuci bankovních domů a samozřejmě i fondy kvalifikovaných investorů.

PSALI JSME:
Češi mají vysoký investiční apetit. Favoritem jsou akciové fondy

Jak nemovitostní fondy fungují

Na rozdíl od klasických podílových fondů, u kterých výkonnost dodává cena podkladových aktiv a její vývoj (akcie, dluhopisy…) a třeba i vyplacené dividendy či kupony z dluhopisů, nemovitostní fondy těží z přijatého nájemného a z vývoje ceny vlastněných nemovitostí.

Fungování fondu je pak vlastně jednoduché. Nashromáždí prostředky od investorů a i za pomoci úvěru od bankovních institucí koupí nemovitost. Tu dále spravují, pronajímají prostory a inkasované nájemné připisují investorům jako zhodnocení fondu. Nemovitostní fondy se dále mohou dělit dle toho, na jaké nemovitosti primárně cílí. Tedy na rezidenční nemovitosti, komerční nemovitosti a průmyslové areály či skladovací plochy. Fondy samozřejmě mohou mít i kombinaci všech druhů nemovitostí.

Velmi důležité pro dlouhodobou výkonnost fondu je kvalita správy majetku a diverzifikace mezi nájemníky. I u jedné budovy se totiž dá dobře diverzifikovat výběrem takových nájemníků, jejichž obchodní činnost je na sobě nezávislá. Případné problémy jednoho nájemníka nemusí nic znamenat, protože ostatním se daří. Je to asi ten nejjednodušší příklad diverzifikace, který si můžete představit.

PSALI JSME:
Jak si vybrat realitní fond?

Vlastníkem nemovitosti není fond

Při nákupu nemovitostí fondem je velmi běžná praxe, že samotný fond nekupuje přímo danou nemovitost. Kupuje ale firmu, většinou stejného nebo velmi podobného názvu, v jejímž vlastnictví daná nemovitost je.

Tato praxe má několik poměrně zásadních výhod, které ovlivňují výkonnost fondu. První a nejzásadnější je, že při takovémto nákupu se nemusí platit daň z převodu nemovitosti. Další nemalou výhodou je, že nový majitel nemusí se stávajícími nájemníky řešit nové nájemní smlouvy. Toto je výhoda i pro nájemníky. Změnou majitele nemovitosti se pro ně nemusí příliš změnit.

Diverzifikace

Výhody investice do nemovitostních fondů jsou zřejmé. Nízké vstupní náklady v podobě pravidelné investice (od 500 korun měsíčně), rozložení investovaných prostředků do více nemovitostí a v neposlední řadě profesionální správa. Na druhou stranu nesmíme zapomínat, že neexistuje dokonalá investice a že i zde může dojít k výkyvům hodnoty podílového listu.

Nemovitostní fondy představují velmi zajímavou diverzifikační složku do portfolií klientů. Díky svému fungování mají velkou šanci být protiváhou při výkyvech na finančních trzích, které ovlivňují výkonnost klasických podílových fondů. Zároveň kvůli relativně stabilní výkonnosti mohou být vhodné pro řešení krátkodobějších cílů na úrovni pěti let.

Autor je hlavní analytik společnosti Broker Consulting
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Majitel domu má povinností nad hlavu

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy přišly o 3,3 bilionu dolarů

Zatímco obchodní války mohou vést k omezení mezinárodního obchodu, šíření koronaviru může vést k jeho zastavení. Tento krajní scénář by mohl vyvolat stagflaci, v rámci které by se zvyšovaly ceny zboží a služeb, ale …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čeští chtějí potvrzovat platby otiskem prstu

Průzkum
Podle platební společnosti Visa se zvyšuje zájem českých držitelů karet o biometrické potvrzování plateb, například ověřením otisku prstu. Vyplývá to z regionálního průzkumu, který Visa loni na podzim zrealizovala v České republice, Maďarsku a na Slovensku. Do on-line průzkumu ke studii studie Central Europe biometrics survey se zapojilo se 1000 dospělých držitelů karet z České republiky, Maďarska a Slovenska.

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru