Investice: Dvě třetiny Čechů nemají ochotu riskovat

Průzkum
Ani prostředí nízkých úrokových sazeb nepřimělo Čechy výrazněji měnit spořicí nástroje. V Česku, i v celém středoevropském regionu, je i nadále zřejmá malá ochota lidí pouštět se při nakládání s vlastními úsporami do většího rizika. Ochotu riskovat v investování má jen devět procent Čechů, dvě třetiny riskovat odmítají. Vyplývá to z průzkumu IMAS pro Českou spořitelnu.
Ochotu riskovat v investování má jen devět procent Čechů, dvě třetiny riskovat odmítají. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tento přístup se promítá do obliby konzervativních finančních produktů: Penzijních fondů, vkladních knížek, či státem dotovaného stavebního spoření. Velká skupina střadatelů (36 %) dokonce ponechává peníze na bankovních běžných účtech, přestože jejich výnosnost je v podstatě nulová a kvůli inflaci přicházejí o peníze.

Podle průzkumu přitom celkem 42 % lidí tvrdí, že jsou dobře obeznámeni s možnostmi, jak zhodnocovat svoje úspory, třetina respondentů má za to, že jim bankovní poradci pomáhají lépe zhodnotit jejich „odložené“ peníze. „Finanční gramotnost Čechů jednoznačně roste, lidé začínají mít lepší povědomí o možnostech jak zhodnocovat svoje peníze. Přesto je zde velká skupina lidí, kteří buď z opatrnosti a částečně i z pohodlnosti rezignují na vyšší zhodnocení svých úspor,“ říká Tomáš Petr, ředitel Erste Private Banking České spořitelny.

Investice do akcií, dluhopisů a dalších cenných papírů k lepšímu zhodnocení svých „volných“ peněz podle průzkumu využil pouze jeden z pěti dotázaných českých respondentů. Češi jsou spolu se Slováky a Rumuny nejvíce otevření investicím na kapitálových trzích.

PSALI JSME:
Mnoho českých rodin by „horší časy“ nepřežilo. Nemají dost našetřeno

Za poslední čtyři roky se počet investorů zdvojnásobil, k investování za účelem tvorby úspor se v současnosti podle průzkumu IMAS hlásí již 18 procent Čechů. Přesto ale lidé stále raději volí možnost investovat do životního pojištění, nemovitostí, či nechávají peníze na bankovních účtech.

„Popularita fondového investování sice mezi Čechy roste, ale za západní Evropou nebo Spojenými státy nadále výrazně zaostáváme,“ řekl portálu FAEI.cz hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Poměrně nízký podíl peněz ve fondech v poměru k hrubému domácímu produktu je podle něj charakteristický pro celý bývalý východní blok. V zemích, jako je Rusko, Estonsko, Litva nebo Slovinsko, je ještě nižší než u nás.

„Pro celý bývalý východní blok platí, že bohatství obyvatelstva je tam nižší, než ve většině západní Evropy, takže lidé mají v průměru méně peněz, které mohou investovat,“ říká ekonom a dodává: „Zejména starší generace zemí bývalého východního bloku má pak poměrně malé zkušenosti s kolektivním investováním, neboť podstatnou část svého života prožily v socialismu, kdy vrcholem „investování“ bylo uložení peněz na vkladní knížku. V ČR se navíc specificky přidává nedůvěru Čechů v kapitálové trhy kvůli negativním zkušenostem z 90. let s tehdejšími privatizačními fondy.“

PSALI JSME:
Tři způsoby, jak se pasivitou připravit o peníze

Zavřít reklamu ×
  1. „Dvě třetiny Čechů nemají ochotu riskovat“ – no nemyslím si, že až tak. Když spočítáte kolik je gamblerů a kolik peněz jde do Sportky, losů a kurzových sázek … A kolikrát jsou to jejich poslední úspory.

  2. Tak stačí O2 nebo akcie nwr . Pravní vymahatelnost je u nás mizivá . Policie , soudy jsou stále na kontinentálním feudálním systému . Tudíž není se co divit , že lidé spíše investují do cihel . Zvlášt co nám naši představitelé říkají že postavit dum , byt je jen pro vysokopříjmové a lidé mohou být rádi za nájem.

  3. Se nedivte je to tu samý podvodník. Já investoval do fondu spravovaného bankou, slibovali 7% po několika letech jsem -500 a to se neustále chlubí jak jim fond vydělává, ale poplatek za správu vše sežere. Takže raději něco koupit.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru