Investiční fond Quant v prosinci navýšil podíl akciové složky

Nejvýnosnější český indexový algoritmický fond Quant v prosinci navýšil podíl akciové složky. Ta dosud tvořila čtvrtinu všech aktiv fondu, nyní se na nich podílí už ze 40 procent. K navýšení došlo přesto, že burzovní indexy v polovině prosince prolomily historické rekordy.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

O větší důvěře v další růst akcií rozhodl unikátní algoritmus, který ve fondu Quant určuje rozložení aktiv mezi ETF na americké akciové indexy a nástroje peněžního trhu. „Jedním z klíčových vstupů modelu fondu Quant je stav peněžní zásoby ve Spojených státech. Protože v nedávné době došlo k jejímu nárůstu v důsledku nebývalé aktivity amerického Federálního rezervního systému, odrazila se tato skutečnost i na změně váhy akciové složky,“ popsal hlavní důvod změny přední český ekonom Pavel Kohout, který algoritmus vyvinul a nadále se stará o jeho údržbu a rozvoj.

Ještě většímu zvýšení podílu akciové složky brání podle Kohouta dva faktory. Za prvé jsou akcie podle hlavní metriky algoritmu již v pásmu mírného nadhodnocení – přibližně o 13 %. Prostor pro další růst tedy sice existuje, ale ve srovnání například s rokem 2016, kdy Quant vznikl, a akcie byly o 12 procent podhodnocené, je již omezený.

Kromě toho se většina významných makroekonomických veličin, jež do modelu vstupují, nachází v neutrálním pásmu. „Týká se to například úvěrové činnosti amerických bank. Pokud jde o indikátor recese, existuje možnost, že americká ekonomika vstoupí do recese v roce 2020, zatím však se stále pohybuje ve fázi růstu,“ řekl Kohout.

PSALI JSME:
Na trzích vítězí chamtivost. Investoři ignorují rizika

„Peníze, které centrální banky pumpují do ekonomiky, končí z velké části na akciových trzích. Z tohoto důvodu mnohé akciové indexy překonávají svá historická maxima, i když ziskovost firem mírně klesá a světová ekonomika roste nejpomalejším tempem od globální finanční krize,“ vysvětlil pro čtenáře portálu FAEI.cz hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Podle něj je růst akcií hnán chamtivostí investorů, kteří přehlížejí četná rizika: „Jednoduše chtějí být přítomni na rostoucích trzích a vydělat na tom. Bude proto zajímavé sledovat, jak dlouho potrvá, než se chamtivost promění ve strach ze ztráty a trhy přejdou do korekce.“

„K předchozímu propadu a následného růstu akciových trhů velkou měrou přispěla americká centrální banka,“ sdělil portálu FAEI.cz Michal Valentík, člen investičního výboru společnosti Broker Trust: „Ta svými restriktivními opatřeními loni americkou ekonomiku přibrzďovala, ovšem na přelomu roku otočila o 180 stupňů a postupně začala do systému uvolňovat více peněz.“ Její kroky se podle Valentíka projevily růstem cen akcií, ale i zlata. Naopak výnosy dluhopisů začaly klesat.

PSALI JSME:
Konec dobrých časů? Největším nepřítelem investora je panika

Podle předsedy správní rady fondu Lukáše Forala se Quant i přes nárůst akciové složky nadále snaží udržet riziko pro klienty co nejníže. „I když podíl akcií na celkovém objemu aktiv fondu vzrostl z 25 % na 40 %, stále držíme většinu majetku na depozitních účtech České spořitelny s úrokem 1,95 % ročně. K vývoji trhů se tedy stavíme konzervativně, což je součástí primární strategie fondu. Investiční doporučení fondu Quant navíc nadále udává algoritmus Pavla Kohouta, který zatím vždy dokázal, že s dosavadními výsledky můžeme být spokojeni my i investoři,“ vysvětluje Foral.

Že řídící algoritmus, který na rozdíl od lidí nepodléhá emocím, funguje přesně jak má, ukázaly už zpětné testy sahající až do roku 1959. Ty Kohout provedl ještě před tím, než Quant se stávajícím členem bankovní rady ČNB Alešem Michlem v září 2016 založil. Správnost rozhodování algoritmu pak potvrdila i dosavadní více než tříletá praxe, během níž Quant dosáhl celkového zhodnocení 17,13 %.

Takzvaní kvalifikovaní investoři, kterým je Quant určen, v něm nyní zhodnocují majetek za bezmála půl miliardy korun. „Doba se změnila. Pokud investoři nyní požadují rozumné zhodnocení svých peněz, v podstatě jim zbývají už jen akciové fondy. Fondy peněžního trhu žádné výnosy nenesou a výnosy dluhopisů nevydělají ani na poplatky,“ uzavírá Kohout.

PSALI JSME:
Investoři dostali bohatou vánoční nadílku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.