Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních lahví. Tahle investice ale bohužel není pro každého, tzv. kvalifikovaný investor musí mít minimálně milion korun.
O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem, jejich ceny proto nebývale rostou. Ilustrační foto: Pixabay.com

Aktiva fondu za první čtvrtletí vzrostla o 4,17 procenta, za více než tři roky od založení fondu pak šla jejich hodnota nahoru o 39,84 procenta. Během prvního kvartálu fond zakoupil 2 915 nových lahví, na konci března tak držel celkem 26 333 lahví vína. Celá kolekce měla na konci března hodnotu 207,9 milionů korun.

Růst hodnoty investičního vína je v ostrém kontrastu se současnými propady světových akciových indexů, které letos zaznamenaly už dvouciferné ztráty. Důvodem je pokračující konflikt na Ukrajině, další zadrhávání dodavatelských řetězců či obavy z inflace a recese.

„Situace na Ukrajině nemá na investice do vína prakticky žádný vliv. Hlavní trhy, kterými jsou USA a východní Asie, se nacházejí daleko od ohniska konfliktu,“ vysvětlil odborný konzultant fondu Wine Management Martin Kopecký.

Burgundská vína, jež představují valnou většinu portfolia fondu, zaznamenávají aktuálně nové rekordy na straně poptávky, a tím pádem i cenový růst. Většina vín ročníku 2021 je oceňována výš, než ročník předchozí, zároveň se zvedá i cena ročníků starších.

„Burgundsko těží z dlouhodobého výrazného převisu poptávky nad nabídkou danou omezenou dostupností. Jsem přesvědčen, že nárůst cen těchto vín bude pokračovat, a těžko říct, kde se zastaví,“ dodal Kopecký.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena