Investiční vyhlídky na rok 2020

Názor
Co čekat od roku právě začínajícího? Budou na jeho konci investoři podobně spokojení, jako mohli být loni? Budoucnost může předpovídat každý. Na tom není nic složitého. Problémy však přichází ve chvíli, kdy chceme, aby byla taková předpověď přesná, což je prakticky nemožné. S vědomím toho se pojďme na rok s dvacítkou na konci podívat střízlivou optikou.
Květen či červen by mohl být dobrým bodem pro nákup amerických dluhopisů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lze předpokládat, že akcie přinesou investorům mírně podprůměrné zhodnocení, které ovšem překoná úroky na spořicích účtech. Globální akciové trhy nezopakují loňskou výkonnost. Rok 2019 začínal po silné korekci a akcie byly v té době opravdu levné. Na začátku roku nového je situace zcela opačná. Velká část indexů se nachází na historických maximech, nebo v jejich blízkosti. Zopakování letošní výkonnosti je velice nepravděpodobné.

Rok 2020 je také závěrečným rokem čtyřletého prezidentského cyklu Donalda Trumpa. Tato období bývají zpravidla zisková, nicméně jsou postižena vysokou kolísavostí, a tak je v průběhu roku možno počítat s ozdravnými korekcemi předchozích růstů. Vzhledem k současnému technickému překoupení akcií by mě nepřekvapila korekce v úvodním kvartálu. Otázkou také je, jak výrazně se na poklesu akciových kurzů projeví stupňující se napětí mezi USA a Íránem. To už začalo tlačit vzhůru ceny ropy i zlata.

Pro nákupy akcií by měly být příhodnými obdobími počátek jara a následně také polovina října. Ve zlom dlouholetého růstového trendu a definitivní přechod k medvědímu trhu však v tuto chvíli nevěřím. Fundamenty jsou na to prozatím příliš silné a příchod recese není v dohledné době nijak zvlášť pravděpodobný.

PSALI JSME:
Peněz je čím dál tím víc, přijde recese, říká šéf investiční společnosti

Poklidné přístavy by mohly být v oblibě

Příchod zvýšené kolísavosti spojený s prezidentskými volbami ve Spojených státech či geopolitickým napětím by mohl svědčit zlatu, dluhopisům a defenzivně orientovaným měnám, jako je americký dolar.

Ceny dlouhodobých amerických dluhopisů ve druhé polovině loňského roku poměrně silně klesly a dostávají se na cenově zajímavé úrovně. Když k tomu připočteme poměrně nízká inflační očekávání a stále silnou podporu centrálních bank, mohly by být bezpečné státní dluhopisy v roce 2020 způsobem, jak mírnit volatilitu investičních portfolií.

Stejné argumenty mám i pro vývoj ceny zlata a dalších drahých kovů. Pro nákup zlata bývá zpravidla příznivým obdobím počátek roku, pro rok 2020 by se mohla objevit ještě jedna příležitost uprostřed léta. Květen či červen by mohl být naopak dobrým bodem pro nákup amerických dluhopisů.

Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Do dvou let bude zlato nejdražší v dějinách, prognózuje Citi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.