Investovat do fondů Pioneer se Swiss Life Select anebo napřímo?

Nedostatek konkrétních informací o údajně unikátním produktu Dividend Invest a nutnost poskytnout předem své osobní a kontaktní údaje předem vede nejednoho potenciálního klienta společnosti Swiss Life Select k tomu, aby se sám seznámil s nabídkou fondů investiční společnosti Pioneer Investments, které jsou v portfoliu nového produktu u nás působící švýcarské firmy. A dojde k překvapivým zjištěním.

Je vhodnější investovat do fondů Pioneer se Swiss Life Select anebo napřímo? Foto: pioneerinvestments.cz

Prvním a zcela zásadním rozdílem je, že je upozorněn na rizika, včetně toho, že může přijít o celou svou investici. „Investování do Fondu s sebou nese rizika, včetně možné ztráty celé investice nebo její části,“ varuje prospekt fondů Pioneer Investments. Ve stejné rovině se nese i informace, že nelze zaručit, že jakýkoliv podfond splní své cíle nebo dosáhne konkrétní úrovně výkonnosti a že výkonnost v budoucnu se může lišit od výkonnosti minulé.

Pioneer Investments také upozorňuje, že „očekávaný cílovaný výnos a výše výplaty dividend … se mohou lišit“ a že uvedená hodnota se může výrazně lišit od prognózy (i směrem dolů), a to zejména v období výrazných výkyvů na trhu. „Očekávaný cílovaný výnos může být překonán, nebo naopak nemusí být dosažen a jeho výše není zaručena,“ konstatuje informační brožura.

„Každý investor by se před uskutečněním investice měl poradit s finančním poradcem a daňovým poradcem,“ doporučuje investiční společnost, jejíž dividendové fondy vyplatily cílované dividendy pro rok 2016 ve výši až sedm procent.

INVESTOR VS. KLIENT

Druhým zásadním rozdílem je, že při využití nového produktu Swiss Life Select se klienti nestávají investory v pravém slova smyslu zákona o kolektivním investování.

„Investoři ve Fondu budou moci plně uplatnit svá práva investora přímo vůči Fondu pouze v případě, že je jejich investice zapsána v rejstříku Podílníků Fondu pod jejich vlastním jménem. V případech, kdy Podílové listy drží jménem investora zprostředkovatel, jehož prostřednictvím investor investuje, a tento zprostředkovatel je zapíše pod svým vlastním jménem, investorovi nemusí být vždy umožněno uplatnit určitá práva Podílníka přímo u Fondu,“ upozorňuje prospekt investiční společnosti.

Ti, kdo vloží své nemalé finanční prostředky do nového produktu, se tak stávají pouze klienty společnosti Swiss Life Select, ale už se na ně přímo nevztahují jiná „ochranná opatření“, kterými jsou ze zákona chráněni retailoví investoři.

LIMITY INVESTOVANÝCH ČÁSTEK

Třetím rozdílem jsou finanční možnosti, respektive limity investování. Zatímco u Dividend Invest představuje minimální výše investice půl milionu korun, do konzervativního dluhopisového fondu Pioneer Strategic Income (70 % produktu) lze vstoupit jednorázově již s 30 tisíci Kč nebo investovat od 500 korun měsíčně.

Rozdílem také je, že tento fond nevyplácí čtvrtletní dividendy. A na rozdíl od produktové informace na webu Swiss Life Select se na stránkách Pioneer Investments dozvíte, jak si fond stojí, pokud jde o jeho dlouhodobou i aktuální výkonnost. Za zmínku rovněž stojí, že přímo do fondu můžete investovat buď v korunách, dolarech anebo eurech.

Stejným způsob mají na výběr potenciální investoři i u balancovaného fondu Global Multi-Asset Target Income, který představuje 30 % produktu Dividend Invest. Uvedení v měnově zajištěné třídě v českých korunách je přitom novinkou pro letošní rok, jak vyplývá z vyjádření Petra Šimčáka, ředitele obchodu Pioneer Investments ČR. Do fondu, který vyplácí dividendu čtvrtletně, je možné vstoupit s jednorázovou investicí ve výši 100 tisíc Kč a následně přidávat po deseti tisících. Cílovaná dividenda pro letošní rok je 5 %.

NEPOUČENÍ O RIZICÍCH

Jistě by se dalo najít mnoho dalších rozdílů mezi investováním do fondů napřímo ve srovnání s prostředníkem. Swiss Life Select v tomto případě přenáší možný pětiprocentní cílovaný výnos jednoho fondu Pioneer, který se váže jen na 30 % vkladu klientů, na celou částku ve výši 500 tis. Kč investovanou prostřednictvím produktu Dividend Invest a cílový výnos ponížený na 1,5 procenta ročně a nežádá žádné vstupní ani průběžné poplatky.

Současně ale švýcarská firma není schopna partnerské investiční společnosti konkurovat ve veřejně dostupných informacích a v informačním materiálu o produktu Dividend Invest zcela opomenula poučit své potenciální klienty o rizicích investování do podílových fondů. U prostředníka, který chtěl vybočit z řady prodejců, to lze považovat za významnou slabinu.

PSALI JSME: Dividend Invest: Alternativa nízkých výnosů vkladů v bankách?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.